Koronawirus jest w małżach. Odkrycie naukowców w Hiszpanii

Świat
Koronawirus jest w małżach. Odkrycie naukowców w Hiszpanii
pxhere
Według naukowców koronawirus dostał się do małży morskich przez kontakt ze ściekami zawierającymi odchody chorych na COVID-19.

Hiszpańskie małże wydobyte z oceanu na północno-zachodnim wybrzeżu kraju są zakażone koronawirusem - ostrzegli naukowcy z uniwersytetu w Santiago de Compostela. Według badaczy wirus przeniknął do organizmów poprzez kontakt ze ściekami, zawierającymi odchody pacjentów chorych na COVID-19. Według uczonych ryzyko zakażenia się przez zjedzenie tych morskich organizmów "praktycznie nie istnieje".

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili obecność materiału genetycznego koronawirusa w małżach, żyjących na północno-zachodnim wybrzeżu tego kraju. Badacze twierdzą, że nabyły one SARS-CoV-2 poprzez kontakt ze ściekami, zawierającymi odchody pacjentów chorych na COVID-19.

 

Wybrzeże skażone koronawirusem

 

W opublikowanym w sobotę oświadczeniu biolodzy z uniwersytetu w Santiago de Compostela wyjaśnili, że ich studium potwierdziło wcześniejsze obawy naukowców, dotyczące możliwości skażenia koronawirusem wybrzeża.

 

ZOBACZ: Chlorowana woda z basenów znacznie obniża ryzyko transmisji koronawirusa. Nowe badania

 

Naukowcy zastrzegli jednak, że potwierdzona w materiale genetycznym małży obecność SARS-CoV-2 nie stanowi ryzyka dla zdrowia publicznego, a groźba zakażenia się przez konsumpcję tych organizmów morskich "praktycznie nie istnieje". Wskazali, że potencjał do infekowania koronawirusa znacząco osłabł podczas obecności w ściekach, a następnie w wodzie morskiej.

 

Biolodzy podali, że potwierdzenie obecności cząsteczek SARS-CoV-2 w małżach miało miejsce w 2020 r. przed nadejściem w Hiszpanii trzeciej fali pandemii.

 

W Hiszpanii rośnie liczba zakażeń

 

W Hiszpanii od początku kwietnia systematycznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Według szacunków resortu zdrowia do soboty na 100 tys. obywateli przypadało tam już 213 zakażeń, czyli tyle samo ile w lutym 2021 r.

 

ZOBACZ: 101-latka wygrała z koronawirusem

 

W sobotę największy dobowy wzrost zachorowań zanotowano we wspólnotach autonomicznych Andaluzji i Katalonii, gdzie podczas ostatnich 24 godzin potwierdzono ponad 2 tys. infekcji.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie