Portugalia ma produkować rosyjską szczepionkę Sputnik. Ma pomóc opanować epidemię COVID-19

Świat
Portugalia ma produkować rosyjską szczepionkę Sputnik. Ma pomóc  opanować epidemię COVID-19
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
Na zdjęciu: szczepionka Sputnik V.

Burmistrz portugalskiego miasta Sintra położonego niedaleko stolicy kraju Lizbony poinformował o "wstępnej umowie" na produkcję rosyjskiej szczepionki na COVID-19 Sputnik V. Samorządowiec ujawnił, że Rosjanie są gotowi sprzedać Portugalczykom licencję na wyrób preparatu.

Rosyjski producent szczepionki przeciw COVID-19 Sputnik V zawarł wstępne porozumienie dotyczące wytwarzania tego preparatu w Portugalii. Miałby być produkowany w jednym z zakładów w Sintrze pod Lizboną.

 

"Wstępna umowa" na produkcję

 

Jak poinformował w sobotniej rozmowie z tygodnikiem "Sol" burmistrz Sintry Carlos Carreiras, rozmowy ze stroną rosyjską jeszcze nie zostały zakończone, ale jest już "wstępna umowa" o uruchomieniu produkcji szczepionki przeciwko COVID-19.

 

Samorządowiec sprecyzował, że Rosjanie są gotowi sprzedać Portugalczykom licencję na wyrób szczepionki Sputnik V.

 

ZOBACZ: Rosja żąda od Słowacji zwrotu szczepionek Sputnik V

 

Dodał, że część surowców do wytwarzania preparatu zakład w Sintrze musiałby kupować w Rosji.

 

Według Carreirasa zlokalizowany na przedmieściach Lizbony zakład spółki Hikma mógłby docelowo produkować rocznie ponad 400 mln dawek szczepionki.

 

Linia do wytwarzania Sputnika V

 

Pierwsze informacje dotyczące możliwości wyrobu rosyjskiej szczepionki w Portugalii pojawiły się w lutym. Władze hiszpańskiej spółki farmaceutycznej Zendal ujawniły wówczas, że rozważają uruchomienie linii produkcyjnej preparatu Sputnik V w dystrykcie Viana do Castelo, w północno-zachodniej Portugalii.

 

ZOBACZ: Szczepionka Sputnik V na Słowacji. Różni się od tej analizowanej przez EMA

 

W opublikowanym wówczas komunikacie dyrekcja firmy Zendal podała, że produkcja rosyjskich szczepionek mogłaby ruszyć najwcześniej w grudniu 2021 r.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie