Szczepienia w Polsce. Rozpoczęły się zapisy dla 55-latków

Polska
Szczepienia w Polsce. Rozpoczęły się zapisy dla 55-latków
PAP/EPA/Bienvenido Velasco
Niemal w każdy dzień tygodnia w Polsce ruszają zapisy na szczepienia przeciw koronawirusowi dla osób z kolejnych roczników

W piątek ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 55-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień.

Według obowiązującego kalendarza codziennie od poniedziałku 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Od piątku zapisywać może się rocznik 1966 (55 lat), w sobotę będzie mógł to uczynić rocznik 1967 (54 lata), a w poniedziałek rocznik 1967 (53 lata).

 

Kalendarz ustalono według tej zasady do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

 

Jest kilka możliwości, by się zarejestrować

 

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu, korzystając z systemu e-Rejestracji, Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

 

ZOBACZ: Ponad 4 mln dawek szczepionki Pfizera. Premier o szczegółach dostaw

 

Jedna z możliwości zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy to numer +48 22-62-62-989. Wystarczy podać numer PESEL, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia.

 

Nie trzeba zostawiać numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

 

Pomóc może profil zaufany

 

Drugi sposób na umówienie wizyty to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Można go założyć online, np. przez bankowość internetową, jeśli bank daje nam taką możliwość.

 

Wystarczy wejść na stronę banku lub zadzwonić na jego infolinię, aby uzyskać szczegółowe informacje. Tam internauci mogą odnaleźć zakładkę służącą zakładaniu profilu zaufanego. Można go też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

 

ZOBACZ: Lekarze rezygnują z pracy. "Luka pokoleniowa się zbliża"

 

Zgłaszający chęć zaszczepienia przez e-Rejestrację otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, może wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą – przypomnienie.

 

Uwaga na oszustów!

 

Na szczepienie można się też zapisać, wysyłając SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: Szczepimysie. System przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego, a następnie proponuje termin i punkt szczepień.

 

Później wystarczy w treści napisać "tak", jeśli akceptujemy podane informacje. W przeciwnym wypadku – odpowiedzieć "nie". Wtedy przesyłana jest kolejna opcja z datą i miejscem. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa rejestrację.

 

ZOBACZ: Nobliści napisali do Bidena. Chodzi o szczepionki na Covid-19

 

Po umówieniu dogodnego terminu i lokalizacji na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie. Warto pamiętać, by nie odpowiadać na SMS-y z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy.

 

Ponad 8,2 mln szczepień w Polsce

 

Według rządowych danych, w Polsce wykonano dotąd 8 223 370 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 6 033 075 i 2 190 295 drugą. Po szczepieniach zgłoszono 6132 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

 

Dzienna liczba szczepień wyniosła 243 919. Najwyższą zanotowano w ubiegły piątek – 254 tys.

wka / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie