Maseczki zbędne na zewnątrz? "Długie noszenie może mieć złe skutki"

Świat
Maseczki zbędne na zewnątrz? "Długie noszenie może mieć złe skutki"
PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
DW przekazuje, że w miejscach, w których nie ma tłoku, noszenie maseczki na zewnątrz nie jest zalecane.

Powołując się na ekspertów, Deutsche Welle podaje w czwartek na swych stronach internetowych, że maseczki FFP2 są "dobre w pomieszczeniach, ale nie na zewnątrz", a na spacery lub jogging można udać się bez nich. Ponadto zbyt długie noszenie takiej maski może mieć niedobre skutki.

DW przekazuje, że w miejscach, w których nie ma tłoku, noszenie maseczki na zewnątrz nie jest zalecane i tylko wtedy jesteśmy na otwartej przestrzeni narażeni na zakażenie koronawirusem, jeśli prowadzimy "dłuższe rozmowy w grupach, w których nie są zachowane minimalne odległości lub nie są noszone maseczki".

 

ZOBACZ: Grzegorz Braun wykluczony z obrad Sejmu. Nie chciał założyć maseczki

 

Powołując się na Towarzystwa Badań nad Aerozolami (GAeF) z Kolonii, DW pisze, że podczas przebywania w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach jesteśmy znacznie bardziej narażeni na zakażenie, niż na otwartej przestrzeni.

 

Doradca Europejskiej Agencji Leków (EMA) i były prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Aerozolami w Medycynie Gerhard Scheuch uważa, że "jogging, bieganie, wędrówki, spacery" są absolutnie bezpieczne.

 

Efekty odwrotne od zamierzonych?

 

Jak przypomina DW, "Instytut Roberta Kocha (RKI) uważał osoby, które przebywają razem z zakażoną osobą dłużej niż 15 minut i w odległości mniejszej niż 1,5 metra, nawet na otwartej przestrzeni, ale bez żadnej ochrony, za osoby kontaktowe o podwyższonym ryzyku infekcji", jednak okazuje się, że wirus na otwartym powietrzu jest mniej niebezpieczny, a długie noszenie maseczki FFP2 może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.

 

ZOBACZ: Maseczki konieczne przez lata? "Ludzie przyzwyczaili się, mogą z nimi żyć"

 

Istnieje bowiem "ryzyko powstania tzw. mostu infekcyjnego pomiędzy użytkownikiem a otoczeniem. Nawet w przypadku modeli FFP, jeśli materiał maski jest wilgotny" - pisze DW, cytując Instytut Matematyki Przemysłowej Frauenhofera (ITWM) w Kaiserslautern.

 

Mokrą maskę należy zmienić, ale maski FFP2 "jeśli są suszone na powietrzu przez co najmniej tydzień", mogą być użyte pięciokrotnie - podaje DW.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie