Najnowocześniejszy na świecie wóz transmisyjny Sony w Polsacie. Ruszy już w tym roku

Technologie
Najnowocześniejszy na świecie wóz transmisyjny Sony w Polsacie. Ruszy już w tym roku
Polsat
Najnowocześniejszy wóz transmisyjny w Polsce ma mieć dwie reżyserki

Jeszcze w tym roku do floty produkcyjnej Telewizji Polsat dołączy nowy wóz transmisyjny, który będzie wykorzystywał technologie IP do produkcji i przesyłu sygnału. Jest przygotowywany przez Sony we współpracy z firmami 4Vision i Autokontener. Będzie on także bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.

Wóz transmisyjny, który powstanie na specjalne zamówienie Telewizji Polsat, będzie wykorzystywał najnowocześniejsze światowe technologie. Główne elementy systemu będą oparte na rozwiązaniach IT i światłowodowych. Dodatkowo będzie zużywał mniej energii niż obecne wozy transmisyjne, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Najnowsze światowe technologie dzięki współpracy Sony i Polsatu

- Telewizja Polsat rozpoczyna proces transformacji swojej obecnej floty wozów transmisyjnych, której celem jest rozwój systemów produkcyjnych w stronę technologii IP – mówi Andrzej Szymański, dyrektor Pionu Techniki Telewizji Polsat. – Będziemy produkować sygnał w jakości Ultra HD, który niesie 4-krotnie więcej informacji niż standardowy obraz HD, dzięki czemu widz będzie w stanie dostrzec znacznie więcej szczegółów. Dodatkowo, technika HDR - High Dynamic Range – zapewni jeszcze żywsze kolory i bardziej naturalny obraz.

 

ZOBACZ: Polsat News wyprzedził TVP Info w marcu. Wzrost oglądalności w pierwszym kwartale

 

- Sony jest firmą, której fundamentami są od zawsze nowoczesne technologie. Jesteśmy podekscytowani, że możemy długookresowo pracować z takim klientem jak Polsat, nie tylko ze względu na siłę wzajemnych relacji, ale także ze względu na wspólną wizję zapewniania widzom tego co najlepsze w świecie technologii telewizyjnych – mówi Hiroshi Kajita, Head of Media Solutions w firmie Sony Professional Europe

Największe produkcje: koncerty, festiwale, sport – w UHD i HDR

Wóz, dzięki uniwersalności zaprojektowanych systemów wizji i dźwięku, umożliwi całkowicie niezależną i samodzielną produkcję zarówno dużych wydarzeń artystycznych, koncertów czy festiwali, jak i najbardziej skomplikowanych imprez sportowych. Realizacja programów będzie możliwa m.in. w formacie TV UHD/HD HDR z dźwiękiem Dolby 5.1.4 Atmos oraz stereofonicznym.

 

 - Poprosiliśmy Sony o to, aby poza supertechnologiami wóz zapewniał również wydajne, komfortowe i produktywne środowisko dla załogi i ekipy produkcyjnej. Może to być osiągnięte tylko przez odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni do pracy, wybór materiałów konstrukcyjnych, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i klimatyzacji. Wybrane rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie mają decydującą role w zapewnieniu wysokiej wydajności i jakości pracy załogi – dodaje Marcin Zdanowicz, dyrektor Pionu Realizacji  Telewizji Polsat.

 

ZOBACZ: Sieć 5G dla 11 milionów mieszkańców Polski. To plan Cyfrowego Polsatu do końca tego roku

 

Będzie to całkowicie samodzielny wóz transmisyjny, który dzięki wykorzystywaniu technologii IP (internetowych), będzie stanowił również krok w stronę możliwości odejścia od przesyłu satelitarnego.

Ważny krok w przyszłość

- To istotny krok w przyszłość dla Telewizji Polsat. Byliśmy liderem we wdrażaniu technologii HD, teraz czas na kolejną zmianę – wkraczamy w świat do niedawna jeszcze futurystycznych technologii w obszarze realizacji kontentu. Jestem dumny, że nasz wóz zaprojektowany przez Sony będzie wykonany w najnowocześniejszej na świecie technologii. Wszystko to robimy z myślą o widzach, aby zapewnić im najlepszą z możliwych jakość realizacji naszych programów, które już dzisiaj mogą odbierać na wiele różnych sposobów – mówi Adam Nowe, członek zarządu Telewizji Polsat.

  • 14 kamer i torów kamerowych Sony HDC-3500 i HDC-5500 UHD HDR  uzupełnionych o kamery POV i kamery bezprzewodowe Sony HDC-P50.
  • mikser wizyjny Sony XVS-9000 pracujący w środowisku IP.
  • obiektywy Fujinon, w tym typu box, którego maksymalne zbliżenie to 107x
  • system zarządzania Sony LEO/LSM

Wóz wyposażony jest w cztery serwery powtórkowe umożliwiające realizację siedmiu niezależnych powtórek jednocześnie. Mogą w nim pracować dwie reżyserki, co pozwala na jednoczesną produkcję dwóch różnych programów w formatach UHD/HD HDR. Wóz ma zacząć pracować dla Polsatu jeszcze w tym roku.

pdb / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie