Lego dla niewidomych. Nowa seria klocków zadebiutowała w Australii

Technologie
Lego dla niewidomych. Nowa seria klocków zadebiutowała w Australii
LEGO
Zwykły klocek 2x4 w wersji alfabetu Braille'a

Niewidome i niedowidzące dzieci miały pierwszą okazję, by układać klocki Lego, których "wypustki" są jednocześnie alfabetem Braille'a. Atrakcja pojawiła się w Legolandzie w australijskim Melbourne.

Nowy zestaw Lego to nie Gwiezdne Wojny ani księżniczki Disneya. Duński producent klocków nawiązał współpracę z Vision Australia, organizacją niosącą pomoc i udzielającą wsparcia osobom niewidomym i niedowidzącym na terenie tego kraju.

Litery z klocków

Razem Lego i Vision Australia opracowali klocki do zapoznawania dzieci z zasadami alfabetu dla osób niewidomych i niedowidzących. Elementy, pasujące do wszystkich innych zestawów produkowanych od lat, charakteryzują się układem wypustek odpowiadającym alfabetowi dla niewidomych.

 

ZOBACZ: Gigantyczna plansza do "Monopoly" znaleziona pod dywanem. Ma ciekawą historię

 

Każdy klocek ma przy tym odpowiednie oznaczenie literowe, tak że zarówno osoby z problemami ze wzrokiem, jak i zdrowe pod tym względem, mogą bawić się razem i razem zapoznawać z alfabetem Braille'a.

 

Strona internetowa stworzona specjalnie z myślą o projekcie udostępnia pomysły na zabawy, dzięki którym dzieci i dorośli mogą ćwiczyć "zajęcia  Braille'a", lecz także, nawet zanim nauczą się tego alfabetu, zapoznawać z literkami za pomocą klocków.

Lego Braille na kolejnych rynkach

Klocki będą teraz wchodziły na rynki kolejnych krajów. Ich premiera odbyła się w australijskim Legolandzie 14 kwietnia. Wcześniej przeszły program pilotażowy na terenie Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Francji. Teraz pojawią się także na rynkach Brazylii, Niemiec czy USA.

 

ZOBACZ: Wrocławskie muzeum poszukuje bohaterki legendarnego zdjęcia. Znamy jedynie mity na jej temat

 

Alfabet Braille'a to pismo punktowe dla niewidomych, stworzone przez Louisa Braille'a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie. Jego polska adaptacja oficjalnie pojawiła się w 1934 roku.

pdb/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie