Prezydent: nie wykluczam zmiany konstytucji ws. sędziów pokoju

Polska
Prezydent: nie wykluczam zmiany konstytucji ws. sędziów pokoju
PAP/Rafał Guz
Prezydent RP Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Zespołu ds. opracowania projektu regulacji wprowadzającej instytucję sędziów pokoju

- Absolutnie nie wykluczam zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia instytucji sędziów pokoju - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia zespołu do opracowania projektu regulacji wprowadzającej tę instytucję.

- Pomysłów i dróg do tego, żeby tutaj osiągnąć sukces jest co najmniej kilka, jest też kilka bardzo, bardzo ważnych problemów - poczynając od problemu konstytucyjnego i tego, czy jesteśmy w stanie w ogóle przeprowadzić i wprowadzić tę instytucję do polskiego systemu prawnego bez zmieniania konstytucji, co pozostawiam dyskusji - mówił prezydent, otwierając prace zespołu, który będzie działał w jego kancelarii.

"Nie wykluczam zmiany konstytucji"

Podkreślił, że "absolutnie się nie zamyka również i na propozycje zmiany konstytucji".

 

- Gdybyśmy doszli w trakcie prac do wniosku, że dla właściwego sformułowania tej instytucji tak, żeby nie była ona jakąś kulejącą instytucją, tylko, żeby była instytucją prawidłowo funkcjonującą, żeby miała szanse dobrze rozwiązać te problemy, które wiemy wszyscy doskonale, że są problemami wymiaru sprawiedliwości, nie będę wahał się wyjść z propozycją, żebyśmy jednak się zdecydowali na przygotowanie projektu zmiany konstytucji i przekonać polski parlament do tego, aby tę zmianę zmiany w konstytucji przyjął - powiedział Duda.

 

ZOBACZ: Spotkanie Kukiza z prezydentem. Będzie roboczy zespół ws. sędziów pokoju

 

Zaznaczył, że "ta sprawa absolutnie nie jest zamknięta". - I to chcę zasygnalizować już na samym początku naszego spotkania i naszej debaty: nie wykluczam absolutnie zmiany konstytucji w tym kontekście, ale poddaje tę kwestię pod szeroką dyskusję i z wielkim zainteresowaniem wysłucham wszystkich stanowisk na ten temat - zadeklarował prezydent.

Kukiz'15: "To jeden z naszych postulatów"

- Sędziowie pokoju to jest jeden z postulatów Kukiz'15, to idea obywatelskiej kontroli nad trzecią władzą; ma służyć przede wszystkim zbliżeniu wymiaru sprawiedliwości do ludzi - powiedział lider Kukiz'15 podczas pierwszego posiedzenia prezydenckiego zespołu ws. sędziów pokoju.

 

Kukiz podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powołanie zespołu; dziękował także ekspertom, którzy zgodzili się w nim pracować, w tym kierującemu pracami zespołu - prof. Piotrowi Kruszyńskiemu. - Sędziowie pokoju to jest jeden ze sztandarowych postulatów Kukiz'15, to idea obywatelskiej kontroli nad trzecią władzą. Ma służyć przede wszystkim zbliżeniu wymiaru sprawiedliwości do ludzi, odformalizowaniu postępowań i ich przyspieszeniu - powiedział polityk.

 

Jak pan prezydent również wspominał, ten ostatni element jest tu niezmiernie istotny, szczególnie, że mamy do czynienia z taką sytuacją, że to blokowanie sądów wielością spraw jest niestety z roku na rok coraz większe - zaznaczył Kukiz. 

Kukiz liczy na sędziów pokoju do końca roku

Przypomniał, że kilka lat temu na jego prośbę powstał zespół ekspertów, którzy opracowali "Białą Księgę" o sędziach pokoju. Jak mówił, dokument spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony środowisk prawniczych i obywatelskich, ale również różnych ugrupowań politycznych.

 

ZOBACZ: Ziobro: mamy projekt ws. sędziów pokoju. Byliby wybierani w wyborach

 

Kukiz wyraził nadzieję, że w związku z tym, skoro już na tym etapie wiele opcji politycznych wyraża się pozytywnie o instytucji sędziów pokoju, to z ewentualną zmianą konstytucji "wielkiego problemu być nie powinno".

 

Kukiz zaapelował też, by zespół ustalił termin zakończenia prac nad projektem ws. sędziów pokoju. - Byśmy doprowadzili jeszcze, takie moje marzenie, do końca tego roku prace nad ostatecznym kształtem ustawy.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie