Spotkanie Kukiza z prezydentem. Będzie roboczy zespół ws. sędziów pokoju

Polska
Spotkanie Kukiza z prezydentem. Będzie roboczy zespół ws. sędziów pokoju
Polsat News
Kukiz podkreślił, że jego formacja ma gotowy projekt ustawy o sędziach pokoju

- Lider koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o utworzenie roboczego zespołu ws. sędziów pokoju; prezydent zgodził się - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot po spotkaniu prezydenta z Kukizem.

- To było bardzo dobre, rzeczowe, merytoryczne spotkanie. Pan przewodniczący Kukiz przedstawił panu prezydentowi założenia swojego projektu dotyczące wyboru w wyborach powszechnych sędziów pokoju z grona osób z wykształceniem prawniczym. Pan prezydent się z tym zapoznał - powiedział po spotkaniu szef gabinetu prezydenta.

 

Dodał, że lider koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia poprosił podczas spotkania o utworzenie roboczego zespołu, który zająłby się tematem. - Pan prezydent zgodził się na tę propozycję, będziemy dalej pracować w ramach tego roboczego zespołu - powiedział Szrot.

 

ZOBACZ: Kukiz: cieszę się, że nie jestem na miejscu partii władzy

 

Pytany, kto wejdzie w skład zespołu, odparł, że eksperci prezydenccy oraz eksperci rekomendowani przez Pawła Kukiza. - Zespół będzie się w najbliższych tygodniach konstytuował - powiedział szef gabinetu prezydenta.

"Jestem bardzo zadowolony"

Paweł Kukiz ocenił, że spotkanie z prezydentem, było dobre i rzeczowe. - Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania. Widać, że to jest rzeczywiście istotna sprawa dla pana prezydenta - stwierdził .

 

- Prezydent zadeklarował, że w przyszłym tygodniu zespół ds. sędziów pokoju się sformalizuje i oczekuje, że też wystawimy swojego reprezentanta do pracy nad ustawą o sędziach pokoju. Prezydent mówił też, że jest ogromnym zwolennikiem tej koncepcji sędziów na tym najniższym poziomie - powiedział Kukiz.

 

ZOBACZ: Kukiz: cieszę się, że nie jestem na miejscu partii władzy

 

Podkreślał, że teraz jest oczekiwanie na wolę polityczną i przyjęcie ustawy przez parlament. Zaznaczył też, że w sprawie sędziów pokoju pozytywnie wypowiadał się PSL, czyli jego niedawny koalicjant, ale także wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

 

- Instytucja sędziów pokoju jest niezwykle ważna i z całą pewnością usprawniłaby system wymiaru sprawiedliwości, a także poddała przynajmniej na tych najniższych szczeblach, wymiar sprawiedliwości kontroli obywatelskiej - zaznaczył Kukiz.

 

Pytany, czy po rozmowach z prezydentem jest przekonany, że jest bliżej do wprowadzenia tej instytucji, odparł, że "z całą pewnością". - To nie była rozmowa kurtuazyjna, ale konkretna, z podaniem terminów powołania tego zespołu i ewidentnie wyczuwałem wolę pana prezydenta pracy nad tą ustawą - powiedział Kukiz.

 

Zmniejszenie kognicji sędziów 

 

Prezydent mówił o kwestii sędziów pokoju w niedawnym wywiadzie dla TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że "trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów". - Być może, że właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać - w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych - powiedział Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Piotr Serafin został społecznym doradcą prezydenta

 

Poinformował, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem dotyczącym sądów pokoju. - Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy w stanie przedstawić propozycje. Są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta, ale ten proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany - podkreślił prezydent.

 

O kwestię sądów pokoju był też pytany pod koniec stycznia prezydencki minister Andrzej Dera. Jak zaznaczył, rozwiązanie to - gdyby udało się je wprowadzić - zdecydowanie odciążyłoby sądy. Dera zaznaczył, że prowadzone są "bardzo poważne debaty", jak to zrobić, by było to zgodne z konstytucją.

 

"Nikt nie kwestionuje potrzeby zmiany sądownictwa"

 

- Trwają jeszcze prace koncepcyjne, jaki model wybrać, jaką droga iść. Natomiast nikt nie kwestionuje potrzeby zmiany sądownictwa i kwestia sędziów pokoju, która ma usprawnić funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości, jest jedną z takich możliwości" - powiedział Dera. "Niestety jeżeli się okaże, że nie będzie takiej prawnej możliwości, to tutaj będzie poważna bariera - podkreślił. Jak mówił, zmiana konstytucji "przy dzisiejszych różnicach politycznych może się okazać bardzo kłopotliwa".

 

ZOBACZ: Prezydent: wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja nie wygląda źle

 

Kwestię wprowadzenia instytucji sędziów pokoju podnoszą też ludowcy. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska, PSL) zapowiedział, że złożenie w Sejmie na przełomie stycznia i lutego projektu ustawy ws. powołania sędziów pokoju. Jak wskazywał, byłaby to instytucja osoby zaufania społecznego, która rozpatrywałaby drobne sprawy.

msl/ac/ms/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie