Niemcy. "Test-lizak" na koronawirusa. Nowa metoda z myślą o dzieciach

Świat
Niemcy. "Test-lizak" na koronawirusa. Nowa metoda z myślą o dzieciach
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
"Testy-lizaki" są wykorzystywane do wykrywania koronawirusa m.in. w Kolonii

Szkoły na całym świecie szukają pomysłów, które ułatwią im funkcjonowanie podczas pandemii. W niektórych niemieckich placówkach edukacyjnych wprowadzono "test-lizak", który wykrywa koronawirusa. Ma on pomóc wykrywać infekcję u najmłodszych, u których pobieranie wymazów z gardła może wzbudzić strach.

Z tej nietypowej formy testowania się pod kątem obecności SARS-CoV-2 mogą skorzystać m.in. uczniowie i przedszkolaki w Kolonii. "Testy-lizaki" zostały tam wprowadzone od 12 kwietnia.

 

ZOBACZ: Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Minister podał datę

 

Przystąpienie do tej metody diagnozowania COVID-19 jest dobrowolne i bezpłatne. Jej koszty w tym przypadku pokrywa miasto - wydatki szacuje się na ok. 5 mln euro - podaje serwis wdr.de.

 

 

Metoda dla najmłodszych 

"Testy-lizaki" wyglądem przypominają patyczek higieniczny, który należy ssać przez 30 sekund podczas wykonywania testu. Później pobrany w ten sposób materiał trafia do laboratorium, gdzie jest poddawany ocenie.

 

Ze względu na to, że przedszkolaki są w placówkach cały tydzień, dzieci i wychowawcy powinni wykonywać dwa testy tygodniowo.

 

ZOBACZ: Nerwica, ataki paniki, depresja. "Dzieci przeżywają pandemię o wiele ciężej niż dorośli"

 

Wykorzystywane dotąd formy testowania, jak pobieranie wymazu z gardła i nosa, okazywały się zbyt trudne do przeprowadzenia u dzieci.

Akcja ograniczona czasowo 

"Lizaki" to rodzaj testów typu PCR. Został opracowany przez miasto wraz z miejscowym szpitalem uniwersyteckim. Akcja z ich wykorzystaniem potrwa w Kolonii co najmniej do 21 maja.

 

ZOBACZ: Niezaszczepionym dzieciom odmówiono miejsca w przedszkolach. Jest decyzja Trybunału w Strasburgu

 

Z kolei w miejscowości Lathen (Dolna Saksonia) pilotażowy projekt ma potrwać w przedszkolu przez dwa tygodnie (od 12 kwietnia). O "testy-lizaki" starają się również szkoły podstawowe w Bergisch Gladbach (Nadrenia Północna-Westfalia).

Lekcje na świeżym powietrzu

Natomiast wraz z nadejściem cieplejszej aury w Hiszpanii przybywa szkół, w których lekcje organizowane są na świeżym powietrzu, między innymi na plaży. Taka forma prowadzenia zajęć upowszechnia się w związku z utrzymywaniem się pandemii COVID-19.

 

ZOBACZ: Szkoły prowadzą zajęcia na świeżym powietrzu. Metoda Hiszpanii na czas pandemii

 

Wprawdzie w roku szkolnym 2020-2021 placówki oświatowe w Hiszpanii prowadziły nieustannie zajęcia w trybie stacjonarnym, ale groźba zakażeń w tych obiektach wciąż jest wysoka, szczególnie wśród pracowników. Przybywa w związku z tym pomysłów na zajęcia poza budynkiem szkoły.

ms/wka/ wdr.de, in-gl.de, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie