Wielka Brytania wstrzymała testy szczepionki Astrazeneki na dzieciach

Technologie
Wielka Brytania wstrzymała testy szczepionki Astrazeneki na dzieciach
PAP/EPA/ROB ENGELAAR
Badania szczepionki na dzieciach rozpoczęły się w połowie lutego. Uczestniczy w nich 300 dzieci w wieku od sześciu do 17 lat.

Prowadzone w Wielkiej Brytanii testy sprawdzające skuteczność szczepionki Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca u dzieci zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia domniemanych związków preparatu z rzadkimi zakrzepami krwi u dorosłych - poinformowano we wtorek.

- Choć nie ma obaw odnośnie bezpieczeństwa w pediatrycznym badaniu klinicznym, czekamy przed podaniem dalszych szczepień w badaniu na dodatkowe informacje od MHRA na temat prowadzonego przez nią przeglądu rzadkich przypadków zakrzepicy / trombocytopenii, które zostały zgłoszone u dorosłych - powiedział prof. Andrew Pollard, szef zespołu badawczego z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który opracował szczepionkę.

 

Astrazeneca a zakrzepy

 

MHRA, brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia, prowadzi obecnie przegląd domniemanych związków szczepionki z rzadkimi zakrzepami krwi. W minionym tygodniu MHRA poinformowała, że na 18,1 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca, które do 24 marca włącznie podano w Wielkiej Brytanii, u 30 osób wystąpiły przypadki zakrzepów krwi; siedem osób zmarło.

 

ZOBACZ: Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneca i zakrzepami

 

Równolegle związki tych zakrzepów ze szczepionką bada Europejska Agencja Leków (EMA) i jak się oczekuje wyda ona rekomendację w środę albo w czwartek.

 

We wtorek rano brytyjskie media spekulowały, że MHRA może zalecić wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneca osobom poniżej pewnego wieku, podobnie jak zrobiły to władze Niemiec czy Kanady. MHRA stoi obecnie na stanowisku, że korzyści wynikające ze szczepionki zdecydowanie przewyższają zagrożenia.

 

Testy na 300 dzieciach

 

Badania szczepionki na dzieciach rozpoczęły się w połowie lutego. Uczestniczy w nich 300 dzieci w wieku od sześciu do 17 lat.

 

Brytyjski rząd zamówił łącznie 457 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19 od ośmiu producentów, ale na razie zatwierdzone do użytku są trzy - oprócz tej stworzonej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca, także przez firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna, ale ta ostatnia nie jest jeszcze podawana w Wielkiej Brytanii. Spośród zamówionych szczepionek największą część - 100 mln - stanowią te od koncernu AstraZeneca.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie