Punkty szczepień powszechnych. "Chcemy zakończyć akcję do końca sierpnia"

Polska
Punkty szczepień powszechnych. "Chcemy zakończyć akcję do końca sierpnia"
Polsat News
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk

Celem jest wykonanie 20 mln szczepień przeciw Covid-19 do końca II kwartału - podkreślił we wtorek pełnomocnik rządu ds szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, zaszczepienie pierwszą dawką 100 proc. chętnych osób z całej populacji planowane jest do końca sierpnia. Zapowiedział, że 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych.

- Łącznie od poniedziałku z roczników 1962 i 1963 na szczepienia zapisało się ponad 153 tys. osób; system działa bez zarzutu; po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca - mówił we wtorek szef KPRM.

 

Podczas konferencji prasowej przypomniał, że od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w roku 1962, a od wtorku od północy takiej rejestracji mogą dokonywać osoby urodzone w 1963 r.

 

ZOBACZ: "Zielony Paszport" ma ułatwić podróżowanie. Do programu przystapiło 13 państw UE

 

- Przez ten czas łącznie zapisało się z tych dwóch roczników ponad 153 tysięcy osób. System działa bez zarzutu i wierzymy, że tak nadal będzie funkcjonował - powiedział minister.

 

Wideo: 20 milionów szczepień do końca II kwartału

  

Dworczyk dodał, że "w ogóle od wczoraj zapisało się ponad 550 tysięcy osób na szczepienia". - To jest dobra informacja, dlatego że po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca i z tego bardzo się cieszymy - oświadczył.

 

ZOBACZ: Ponad milion ofiar pandemii w Europie

 

Poinformował ponadto, że łącznie wykonano ponad 7,7 mln szczepień. - Każdego tygodnia będziemy przyspieszać tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień - zapowiedział Dworczyk.

 

20 milionów szczepień do końca II kwartału

 

Dworczyk zaznaczył, że na konferencji w KPRM, że "celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, to jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału". Szef KPRM przeprosił przy okazji, że w poniedziałek podał niedokładne dane.

 

- Zaszczepienie pierwszą dawką, tu też nic się nie zmienia, 100 proc. chętnych osób z całej populacji planujemy do końca sierpnia - poinformował Dworczyk. - To oczywiście będzie możliwe, kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie - dodał

 

Punkty szczepień powszechnych

 

Na konferencji prasowej Dworczyk powiedział, że 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych. - 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

 

ZOBACZ: Taksówką uciekł z izolatorium. Potem poszedł na zakupy

 

Wskazał, że następne punkty – których będzie kilkaset – będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. - Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty – wyjaśnił Dworczyk.

 

Zaznaczył, że 6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować.

 

Kiedy pilotaż szczepień w zakładach pracy?

 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Dworczyk pytany był m.in. o to, jak zostaną zorganizowane szczepienia w zakładach pracy oraz czy decyzje odnośnie ich kolejności będą mogli np. podejmować pracodawcy.

 

Dworczyk odpowiedział, że trwają prace w zespole roboczym nad dokładnymi zasadami szczepienia w zakładach pracy. "W piątek umówiliśmy się po wczorajszym spotkaniu z przedsiębiorcami, że przekażemy materiał do konsultacji. W przyszłym tygodniu chcielibyśmy już dopracowywać ten dokument tak, by wszystkie zasady szczepień w zakładach pracy były znane do końca tego miesiąca" - poinformował.

 

Zaznaczył, że ze względu na dostępność szczepionek pilotaż szczepień w zakładach pracy będzie możliwy w połowie maja.

 

- Natomiast dopiero pod koniec maja czy na przełomie maja i czerwca ruszymy szerzej z tymi szczepieniami i oczywiście te zasady, które chcemy wprowadzić, nie będą na pewno w żaden sposób dyskryminujące dla kogokolwiek - zapewnił pełnomocnik rządu ds szczepień.

 

Dworczyk pytany był również o szczepionkę firmy Johnson & Johnson, która - jak zapowiadano wcześniej - ma być skierowana m.in. do osób z ograniczoną mobilnością.

 

Na pytanie, czy tę jednodawkową szczepionkę otrzymają też jakieś inne grupy, odparł: "Planujemy dla wszystkich osób z ograniczoną mobilnością przeznaczyć tę szczepionkę. Po drugie, czekamy też na rekomendacje Rady Medycznej w zakresie stosowania jej w pozostałych przypadkach".

 

"Nie ma działań ograniczających loty krajowe"

 

Müller pytany był na wtorkowej konferencji prasowej w kontekście uchwalonego przez Francuzów rozwiązania, które zakazuje lokalnych lotów, jeśli istnieje połączenie kolejowe, które dowiezie pasażerów w 2,5 godziny, co ma wzmocnić kolej i ograniczyć emisje zanieczyszczeń, czy polski rząd będzie podejmował podobne działania.

 

- Takich działań w chwili obecnej nie ma na agendzie prac rządowych, jeżeli chodzi o ograniczenia lotów krajowych - odpowiedział rzecznik rządu.

 

Natomiast - jak dodał - "jeżeli chodzi o wspieranie transportu niskoemisyjnego czy zeroemisyjnego, oczywiście w ramach Krajowego Planu Odbudowy, środków unijnych i środków budżetowych, klasycznych środków budżetowych krajowych, również takie programy będą wspierane". 

 

Szczepienia w punktach drive-thru

 

Dworczyk został zapytany na konferencji prasowej o możliwość wcześniejszego uruchomienia np. w formie pilotażu punktów szczepień drive-thru. Pytanie zadano w kontekście zapowiedzi, że miasto Wałbrzych uruchomi w środę pierwszy punkt szczepień tego typu.

 

- Jest wiele punktów, które są gotowe do rozpoczęcia szczepień w formule drive-thru i one się rozpaczną zgodnie z naszymi zapowiedziami 15 kwietnia. Wtedy zostaną wydane też ostateczne wytyczne GIS-u i MZ dotyczące zasad funkcjonowania tych punktów. Jestem przekonany, że od 15 kwietnia będzie przybywać tego rodzaju funkcjonujących punktów"- odpowiedział Dworczyk.

 

Podczas konferencji zadano też pytanie o kontrole NFZ prowadzoną w Rzeszowie a dotyczącą szczepień w tym mieście. Na to pytanie odpowiedział Filip Nowak p.o. prezesa NFZ. Podkreślił on, że kontrola prowadzona w Rzeszowie jest "złożona".

 

- Sprawdzamy tam kilka obszarów. Kontrola prowadzona jest wspólnie z lokalną stacją sanepidu. Kontrola trwa. Wychodzimy z założenia, że tę kontrolę lepiej zrobić bardzo dokładnie, bez zastrzeżeń co do procedury, niż szybko - odpowiedział. Zapewnił, że po zakończeniu kontroli NFZ poinformuje o jej wynikach.

 

Media donosiły o nieprawidłowościach w Rzeszowie dotyczących szczepień. Jak wynikało z informacji podawanych przez media wiele osób bez kolejki - w tym wieku 20, 30 lat - miało zostać zaszczepionych tam przeciw Covid-19. Media donosiły też, że w jednym z ośrodków do szczepień przeciw COVID-19 w Rzeszowie miały być wielokrotnie używane jednorazowe strzykawki.

 

Co ze szczepieniem dzieci?

 

Dworczyk zapytany został na konferencji prasowej, czy Polska przystąpi do szczepień dzieci w wieku od 12-15 lat szczepionką koncernu Pfizer, który zakończył testy dla tej grupy.

 

- Dzisiaj o godz. 15:00 odbędzie się Rada Medyczna z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Być może już dzisiaj właśnie stanie się to jednym z tematów" - powiedział.

 

Zaznaczył jednak, że na razie trzeba zakończyć szczepienia zaplanowane w Narodowym Programie Szczepień, czyli blisko 31 mln osób powyżej 18 roku życia.

 

- Tak jak zapowiadaliśmy do końca sierpnia chcemy, by każdy zainteresowany Polak mógł przyjąć przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki - zaznaczył Dworczyk.

 

 

msl / Polsat News / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie