"Realne 10 mln szczepień miesięcznie. Liczymy na większe dostawy w końcówce kwietnia"

Polska
"Realne 10 mln szczepień miesięcznie. Liczymy na większe dostawy w końcówce kwietnia"
Polsat News
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej

- Realne jest wykonywanie co najmniej 10 mln szczepień miesięcznie. Dostawy szczepionek będą zdecydowanie większe - zapowiedział w poniedziałek w Gliwicach (woj. śląskie) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że szczepionki są "najlepszym remedium", które "będzie przynosić w najbliższych tygodniach coraz lepsze efekty".

Premier podczas wizyty w województwie śląskim odwiedził punkt szczepień przeciw COVID-19 w hali lodowiska "Tafla" w Gliwicach.

 

Szef rządu podczas wypowiedzi dla mediów podkreślił, że Narodowy Program Szczepień przyspiesza. Wskazał, że coraz więcej szczepionek dociera do Polski. - Widać, że to, co wcześniej anonsowaliśmy, czyli między 5,5 a 7 mln (dawek szczepionek - red.) wydaje się niezagrożone. Cały czas liczymy na większe dostawy w końcówce kwietnia. To oznacza, że będziemy mogli pierwszą dawką zaszczepić około 6 mln obywateli - powiedział premier.

 

"Widać, że szczepionka działa"

 

Według szefa rządu, już pierwsza dawka szczepionki bardzo pomaga. - Ona przynajmniej sprawia tyle, że bardzo rzadko następuje ciężki, tragiczny przebieg choroby COVID-19, a więc naprawdę warto - podkreślił Morawiecki.

 

Zwrócił uwagę, że po grupach takich jak medycy, czy pensjonariusze DPS-ów, już zaszczepieni, widać, że szczepionka działa.

 

Premier wskazał, że dzisiaj rozwijany jest program szczepień powszechnych. - To znaczy, że w każdym powiecie przygotowywany jest punt na dużą liczbę szczepionek, która do nas przybędzie - dodał.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 12 kwietnia

 

Szef rządu przypomniał, że w miniony piątek jednego dnia zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało ponad 250 tys. osób. Stwierdził też, że "nasza presja na Unię Europejską daje rezultaty".

 

- Kilka dni temu rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej pani Ursulą von der Leyen już o III kwartale, IV kwartale, o przyszłym roku i o jak największych zaopatrzeniach w szczepionkę na kolejne miesiące - powiedział. Zaznaczył, że dostawy szczepionek mają być "zdecydowanie coraz większe".

 

WIDEO - Premier o szczepieniach: realne 10 mln miesięcznie

 

  

"Najlepsze remedium"

 

Premier ocenił, że szczepionki to "najlepsze remedium", które w najbliższych tygodniach będzie przynosiło coraz lepsze rezultaty w skali całej Polski. - Bardzo na to nie tylko liczymy, ale też widzimy po danych, które do nas spływają - zaznaczył prezes Rady Ministrów.

 

- My zapewniamy całą infrastrukturę i finansowanie każdego szczepionego obywatela. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi (...) będziemy w stanie przeprowadzić ten program jeszcze szybciej niż do tej pory zapowiadaliśmy - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Przywileje dla zaszczepionych w Niemczech. Zdecydowała się na nie Nadrenia-Palatynat

 

Podziękował jednocześnie "wszystkim tym, którzy dbają o to, żeby fala szczepień zwalczyła trzecią falę koronawirusa, w której się znajdujemy".

 

"Jest trzecia fala, ale nadchodzi też fala szczepień i to jest dobra wiadomość, wiadomość na skuteczne pozbycie się pandemii" - powiedział premier.

msl/hlk/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie