Przywileje dla zaszczepionych w Niemczech. Zdecydowała się na nie Nadrenia-Palatynat

Świat
Przywileje dla zaszczepionych w Niemczech. Zdecydowała się na nie Nadrenia-Palatynat
Pixabay/GuentherDillingen
Jak dotąd w Nadrenii-Palatynacie zaszczepionych zostało 13 proc. mieszkańców landu

Osoby "w pełni zaszczepione" będą mogły korzystać z pewnych przywilejów - przekazało Ministerstwo Zdrowia w Moguncji. Tym samym Nadrenia-Palatynat, jako pierwszy land wprowadza takie rozwiązania. Na razie wiadomo, że przywilejami objęte zostaną osoby, w przypadku których od momentu otrzymania drugiej dawki szczepionki upłynęło 14 dni. Nie będą musiały przestrzegać części obowiązujących obostrzeń.

Nadrenia-Palatynat jest od niedzieli pierwszym krajem związkowym Niemiec, który zdecydował się na wprowadzenie specjalnych praw dla osób zaszczepionych.

Podstawowym warunkiem, by skorzystać z przywilejów jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Od ostatniej musi minąć 14 dni. Jednak nie jest to jedyny wymóg. U osób chcących skorzystać ze specjalnych praw, nie mogą występować objawy, które wskazywałyby na zakażenie koronawirusem.

 

ZOBACZ: Londyn luzuje obostrzenia. Otwarte sklepy, ogródki i salony fryzjerskie


Każdy, choćby przyjął już dwie dawki dowolnego preparatu przeciw COVID-19, a występuje u niego np. katar, kaszel, gorączka, ból gardła, czy np. ma zaburzenia smaku, musi przestrzegać wszystkich obostrzeń obowiązujących także osoby niezaszczepione. 

 

Zaszczepieni mogą iść do fryzjera i restauracji bez testów

 

Wśród przywilejów, z których od niedzieli mogą korzystać zaszczepieni, resort zdrowia Nadrenii-Palatynatu wymienia zwolnienie z posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy robieniu zakupów, wizyt u fryzjera, czy korzystaniu z ogródków restauracyjnych. 

 

Mieszkańcy Nadrenii-Palatynatu mogą wybrać się do ogródków przy restauracjach lub pójść do fryzjera pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku szybkiego testu. 

Jak dotąd w Nadrenii-Palatynacie zaszczepionych zostało 13 proc. mieszkańców landu (dane z 7 kwietnia). Od 12 kwietnia po wjeździe do kraju z obszaru ryzyka osoby zaszczepione nie muszą już poddawać się kwarantannie. 

 

ZOBACZ: Otwarte restauracje, kina i siłownie. Niemiecki land kończy lockdown

 

Zmiany mają charakter tymczasowy: nowelizacja dotycząca kwarantanny obowiązuje do 10 maja, a zwolnienie z obowiązku przedłożenia wyniku testu na koronawirusa dla zaszczepionych - do 25 kwietnia.

 

Przywileje możliwe w całych Niemczech 

 

Nie jest wykluczone, że podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w całych Niemczech. Zapowiadał to przed tygodniem federalny minister zdrowia Niemiec Jens Spahn. - Osoby, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 mogą wkrótce wrócić do normalnego życia - powiedział Spahn w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag". 

 

- Każdy, kto został w pełni zaszczepiony może być w przyszłości traktowany jak osoba, która uzyskała negatywny wynik badania - wyjaśnił Spahn. Dodał, że warunkiem takiego scenariusza jest przezwyciężenie trzeciej fali epidemii i zniesienie niektórych restrykcji, np. otworzenie zakładów usługowych w oparciu o szybkie testowanie klientów.

grz/msl merkur.de/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie