Piorun zabił stado 68 kóz. "Widziałem coś takiego po raz pierwszy od 40 lat"

Świat
Piorun zabił stado 68 kóz. "Widziałem coś takiego po raz pierwszy od 40 lat"
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Portugalia: piorun zabił stado 68 kóz

Liczące 68 kóz stado padło porażone piorunem w północnej Portugalii. Rzadki fenomen, do którego doszło na jednej z górskich ścieżek, wywołał falę komentarzy wśród pasterzy oraz pracowników organizacji praw zwierząt.

W poniedziałek w licznych komentarzach na portugalskich forach dyskusyjnych przewijał się wątek tragicznego wydarzenia, do jakiego doszło w piątek w pobliżu miasta Arcos de Valdevez, przy północnej granicy Portugalii z Hiszpanią. Temat pojęło też lokalne radio Barca FM.

 

ZOBACZ: Schronili się pod drzewem. Chwilę później uderzył w nie piorun

 

- Widziałem coś takiego po raz pierwszy od 40 lat, kiedy zajmuję się hodowlą bydła - powiedział cytowany przez rozgłośnię Dario Silva, właściciel padłego stada.

 

 

Świadek nietypowego zdarzenia wyjaśnił, że w pierwszej chwili nie zadał sobie sprawy ze skali tragedii.

Nie miały zewnętrznych obrażeń

- Rozmawiałem przez telefon w momencie zdarzenia. Usłyszałem echo grzmotu i zobaczyłem błysk, a po chwili dwie przewracające się kozy. Kiedy odwróciłem się w drugą stronę, inne leżały już na drodze martwe - wyjaśnił, dodając, że hodowane przez niego zwierzęta to tradycyjny, a zarazem rzadki gatunek kozy z północnej Portugalii.

 

Silva wyjaśnił, że padłe wskutek fenomenu atmosferycznego zwierzęta nie miały żadnych zewnętrznych obrażeń. Odnotował jednak, że uderzenie pioruna było widoczne z powodu zapalenia się pobliskiego pastwiska.

 

ZOBACZ: Piorun uderzył, gdy ludzie pracowali na polu

 

Portugalski pasterz dodał, że rzadkim zjawiskiem zainteresował się już główny weterynarz kraju, informując lokalne służby i centralną administrację o konieczności wszczęcia dochodzenia, aby wyjaśnić tragiczne zdarzenie.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie