Piorun uderzył, gdy ludzie pracowali na polu

Polska
Piorun uderzył, gdy ludzie pracowali na polu
Pxhere.com/zdj. ilustracyjne
Piorun uderzył w pobliżu mężczyzn podczas prac polowych.

O tym, jak niebezpieczne mogą być zjawiska atmosferyczne, przekonali się dwaj mieszkańcy gminy Goraj (woj. lubelskie), obok których uderzył piorun. Ojciec i syn zdołali o własnych siłach wrócić z pola do domu. Wtedy wezwali pomoc. Karetka przetransportowała ich do szpitala.

W środę tuż po godzinie 15:00 we wsi Wólka Abramowska w gminie Goraj dwaj mężczyźni w wieku 79 i 42 lat wykonywali prace polowe. Nagle pogoda zaczęła się pogarszać, zaczął padać deszcz.

 

Piorun uderzył w strugach deszczu

 

Gdy jeden z mężczyzn wszedł do ciągnika i uruchamiał silnik, drugi zdecydował się schronić w pobliskim budynku. W tej chwili doszło do  wyładowania atmosferycznego.

 

ZOBACZ: Piorun w Tatrach. Trzy osoby trafiły do szpitala

 

Uderzenie pioruna spowodowało, że młodszy mężczyzna został przewrócony na ziemię. Nie odniósł jednak poważnych obrażeń. 79- i 42-latek wspólnie dotarli do domu, a następnie wezwali pogotowie. Ratownicy przetransportowali ojca i syna do szpitala.

 

Bezpiecznie przeczekaj burzę

 

Podczas burzy należy stosować się do prostych zasad - przypomina policja. Jeśli jesteśmy w terenie starajmy się znaleźć bezpieczne miejsce, gdzie przeczekamy złą pogodę - wejdźmy do najbliższego budynku - zaznaczają służby. Należy pamiętać, by nie szukać  schronienia przed drzewami i słupami energetycznymi. Nie zbliżajmy się także do konstrukcji, które są niestabilne - tak jak np. wiaty.  Pamiętajmy, aby unikać otwartych przestrzeni i  metalowych  przedmiotów.

 

ZOBACZ: Ksiądz o dramacie na Giewoncie: po trzecim uderzeniu pioruna prosiłem Boga, żeby mnie zabrał

 

Przebywając w domu w czasie burzy zadbajmy o to, aby wszystkie drzwi i okna były zamknięte. Pamiętajmy również o tym, by wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Na podwórku i balkonie zabezpieczmy przedmioty mogące stanowić zagrożenie podczas silnego wiatru.

 

W trakcie burzy nie używajmy telefonu komórkowego. Gdy nad morzem lub jeziorem jesteśmy w trakcie pływania, natychmiast wyjdźmy z wody.

 

Policja przypomina kierowcom, by podczas złych warunków atmosferycznych, nie zatrzymywali się w pobliżu drzew. Zagraża to uszkodzeniem pojazdu przez złamane konary lub przygnieceniem przez powalone drzewa.

ms/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie