Darmowe testy na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców Anglii

Świat
Darmowe testy na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców Anglii
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU
Mieszkańcy Anglii mogą dwa razy w tygodniu wykonywać za darmo szybkie testy na obecność koronawirusa

Od piątku wszyscy mieszkańcy Anglii mogą dwa razy w tygodniu wykonywać za darmo szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa, niezależnie od tego, czy wykazują objawy zakażenia, czy też nie.

Zestawy do wykonywania szybkich testów można zamówić przez internet z dostawą do domu, są dostępne w lokalnych punktach przeprowadzania testów, w niektórych aptekach oraz w punktach przeprowadzania testów w zakładach pracy i w szkołach.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania wstrzymała testy szczepionki Astrazeneki na dzieciach

 

- Oprócz udanego programu szczepień, szybkie testy będą jedną z naszych najskuteczniejszych broni w walce z tym wirusem i zapewnią nam możliwość ostrożnego ponownego otwarcia naszej gospodarki i tych części życia, za którymi wszyscy tęsknimy. Brytyjczycy podjęli ogromny wysiłek w czasie trwania pandemii i jestem przekonany, że zrobią to samo teraz, korzystając z oferty bezpłatnych szybkich testów - powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

 

Brytyjski rząd chce, by samodzielne przeprowadzanie szybkich testów antygenowych stało się rutyną i w związku z tym rozpoczął w piątek kampanię reklamową przekonującą do korzystania z tej możliwości. Masowe testowanie ma na celu wykrywanie osób bez objawów, bo około jedna trzecia osób zakażonych ich nie wykazuje i może nieświadomie roznosić wirusa.

 

100 miliardów funtów

 

Każda osoba, u której szybki test da wynik pozytywny, będzie musiała poddać się wraz z domownikami izolacji. Następnie może zamówić test typu PCR, zwykle stosowany w przypadkach objawowych, który zostanie wysłany do laboratorium w celu analizy. Jeżeli wynik drugiego testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie natychmiast zakończona i można powrócić do normalnej aktywności.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Najniższa liczba zakażeń koronawirusem od początku września

 

Na początku tego roku brytyjski rząd w ramach planu wznowienia zajęć stacjonarnych w szkołach zaoferował szybkie testy antygenowe dla uczniów i pracowników szkół średnich. W lutym program ten został rozszerzony na rodziny wszystkich dzieci w wieku szkolnym i akademickim w Anglii. Zestawy do samodzielnego wykonywania testów zaoferowano również tym, którzy w czasie epidemii nie mogą pracować z domu. Program testowania w szkołach, w połączeniu z szerszym ich stosowaniem w miejscach pracy, doprowadził do skoku liczby wykonywanych testów w Anglii. W połowie lutego było to ok. 250 tys. dziennie, a pod koniec marca liczba ta wzrosła do ponad miliona dziennie.

 

Rozpoczęty w piątek program powszechnych testów jest faktycznie długo opóźnianą "Operacją Moonshot", którą Hancock obiecał już latem zeszłego roku. Jak wówczas mówił, celem jest wykonywanie 10 milionów szybkich testów dziennie, a koszt całej operacji szacuje się na 100 miliardów funtów.

dk//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie