Przemycili przez Bug papierosy o wartości 5,6 mln zł

Polska
Przemycili przez Bug papierosy o wartości 5,6 mln zł
Straż graniczna
Papierosy przemycano przez rzekę Bug

Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej papierosami przemyconymi z Białorusi zatrzymała straż graniczna. Według śledczych grupa przemyciła blisko 400 tys. paczek papierosów o wartości ponad 5,6 mln zł.

- Prowadzący śledztwo prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozoru policji - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. SG Dariusz Sienicki.

 

389 tys. paczek papierosów o wartości 5,6 mln zł

 

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu co najmniej 389 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o łącznej wartości ponad 5,6 mln złotych i nielegalnego ich wprowadzenia do obrotu na obszar celny Unii Europejskiej. Ponadto zarzucono im przestępstwa skarbowe dotyczące nieuiszczonych opłat celnych i podatku VAT.

 

ZOBACZ: Szukała w sieci samotnych mężczyzn. Wyłudziła 80 tysięcy zł

 

Według ustaleń śledztwa do przestępstw dochodziło w 2019 roku. Papierosy były przemycane z Białorusi do Polski przez Bug. W strukturze grupy przestępczej funkcjonował ściśle określony podział ról.

 

Jak poinformował Sienicki, podejrzani to obywatele polscy zatrzymani w woj. lubelskim. - Podczas zatrzymań, dokonano również przeszukań miejsc ich zamieszkania, gdzie ujawniono i zabezpieczono dowody prowadzenia nielegalnej działalności, które zostaną wykorzystane w toku prowadzonego postepowania – dodał Sienicki.

 

Rzecznik zaznaczył, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

 

Postępowanie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Białej Podlaskiej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek zamiejscowy w Białej Podlaskiej.

jo/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie