Decyzja PKW ws. sprawozdania finansowego Wiosny. Biedroń zapowiada działania partii

Polska
Decyzja PKW ws. sprawozdania finansowego Wiosny. Biedroń zapowiada działania partii
zdjęcie archiwalne/ Polsat News
Lider Wiosny Robert Biedroń

Będziemy się odwoływać od decyzji PKW - powiedział lider Wiosny Robert Biedroń, odnosząc się do odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego jego partii. Zapewnił, że decyzja nie wpływa na funkcjonowanie partii, bo Wiosna nie otrzymuje państwowych subwencji.

W środę wieczorem na stronie PKW opublikowano uchwały w sprawie sprawozdań finansowych za 2019 r. Komisja odrzuciła sprawozdanie finansowe Wiosny Roberta Biedronia za rok 2019 m.in.

 

ZOBACZ: Robert Biedroń zakażony koronawirusem

 

Biedroń zapowiedział, że Wiosna ws. uchwały PKW odwoła się do sądu. - Spodziewaliśmy się tego. Jak zakładaliśmy naszą partię, to wiele z tych procedur było niejasnych, szczególnie zbieranie środków przez internet i my staraliśmy się to wyjaśniać - powiedział.

 

- Będziemy się odwoływali od tej decyzji, ale ona nie wpływa na funkcjonowanie partii, ponieważ Państwowa Komisja Wyborcza, jeżeli chodzi o to oświadczenie, nie wstrzyma żadnych środków, bo Wiosna nie dostaje żadnych subwencji państwowych - powiedział lider Wiosny.

Decyzja ws. sprawozdania za 2019r. 

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Wiosny za rok 2019 z powodu naruszenia art. 25 ust. 1 ustawy o partiach politycznych, mówiącego o tym, że partii politycznej mogą być przekazywane środki finansowe jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Wiosna przyjęła z naruszeniem tego przepisu kwotę co najmniej 430 zł, co stanowi przesłankę odrzucenia sprawozdania.

 

ZOBACZ: Biedroń o słowach Leszka Millera: szkoda, ubolewam

 

"Wpłaty te nie zostały zwrócone darczyńcom, a po ich wpływie na rachunek partii z rachunku tego dokonywane były wydatki przez partię, jak i pozyskiwane środki finansowe na ten rachunek" - zauważa PKW.

"Nie wskazała faktycznej kwoty przychodów partii"

Komisja podkreśla również, że wykazane w sprawozdaniu Wiosny dane były niezgodne pod względem arytmetycznym, jak również nie odpowiadały danym wynikającym z dokumentów finansowych załączonych do sprawozdania partii za 2019 r., dlatego PKW kilkakrotnie zwracała się do władz statutowych partii o skorygowanie informacji przedstawionych w sprawozdaniu i wykazanie w nim danych odpowiadających stanowi faktycznemu, tj. przede wszystkim prawidłowych przychodów partii oraz o przedłożenie poprawnego wykazu nieprawidłowych wpłat dokonanych na rzecz partii w 2019 r. i przez nią przyjętych.

 

ZOBACZ: Mamy "Narodową Loterię Szczepionkową" - Robert Biedroń w "Graffiti"

 

"W odpowiedzi partia, często z przekroczeniem wyznaczonego jej terminu, udzieliła kilku niespójnych, nie tylko ze sobą, ale także z załączoną dokumentacją odpowiedzi. W efekcie Wiosna Roberta Biedronia nie wskazała faktycznej kwoty przychodów partii w okresie sprawozdawczym, jak również zgodnego ze stanem faktycznym wykazu wpłat nieprawidłowych. Na podstawie udzielonych przez partię niespójnych wyjaśnień oraz załączonej do sprawozdania finansowego dokumentacji nie sposób jest ustalić jakie faktyczne przychody w 2019 r. osiągnęła partia" - zauważa PKW.

 

Komisja wskazuje m.in., że Wiosna jako kwotę wpłat dokonanych z naruszeniem przepisów ustawy o partiach politycznych wykazała 53 182,00 zł. "Z udzielonych przez partię ostatnich wyjaśnień w tej sprawie wynika natomiast, iż kwota darowizn i składek przeznaczonych przez partię do zwrotu, a zatem przyjętych przez nią niezgodnie z przepisami ustawy o partiach politycznych, wynosi nie 53 182,00 zł (jak wykazała partia w sprawozdaniu), ale 231 925,86 zł. Oznacza to, że partia w okresie sprawozdawczym przyjęła znacznie wyższą kwotę środków finansowych z naruszeniem przepisów ustawy o partiach politycznych, których nie zwróciła we wskazanym w tej ustawie trzydziestodniowym terminie" - zaznacza PKW.

Co oznacza decyzja PKW dla partii?

W przypadku partii politycznej, która nie otrzymuje subwencji z budżetu państwa, odrzucenie sprawozdania finansowego nie pociąga za sobą żadnych skutków. Natomiast jeśli ostatecznie odrzucone zostanie sprawozdanie partii, która pobiera subwencje, wtedy traci ona do niej prawo na trzy lata.

 

ZOBACZ: Biedroń: wystąpiłem z inicjatywą rezolucji PE potępiającej wyrok TK ws. aborcji

 

Subwencje przysługują partiom politycznym, które w wyborach do Sejmu uzyskały w skali kraju co najmniej 3 proc. ważnie oddanych głosów oraz koalicjom partii politycznych, na które oddano co najmniej 6 proc. ważnie oddanych głosów. Wiosna, która w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z Komitetu Wyborczego SLD, nie pobiera subwencji z budżetu państwa. 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie