Mamy "Narodową Loterię Szczepionkową" - Robert Biedroń w "Graffiti"

Polska
Mamy "Narodową Loterię Szczepionkową" - Robert Biedroń w "Graffiti"
Facebook.com/Robert Biedroń
Europoseł Lewicy Robert Biedroń w "Graffiti".

- W czasie pandemii nie można za bardzo oglądać się na tych najbogatszych, którzy zarobili już na szczepionce miliardy - powiedział w "Graffiti" Robert Biedroń, europoseł Lewicy. Jego zdaniem patenty na szczepionki powinny być bardziej dostępne dla mniejszych firm, które także mogłyby produkować szczepionki. Polska wyczerpała 3 mln dawek i zdaniem europosła mamy "Narodową Loterię Szczepionkową".

- 3,1 mln szczepionek, które dotrą do nas do 31 marca zostało już rozdysponowanych. W tej chwili nie mamy wolnych dawek - powiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. szczepień i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Polityk zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni, lecz skorzystali z infolinii, wysłali sms lub zarejestrowali się przez internet.

 

Biedroń: "Narodowa Loteria Szczepionkowa"

 

Zapytany o liczbę szczepionek dostępnych w Polsce Robert Biedroń przypomniał, że "Polska miała sobie poradzić".

- Pytam, gdzie są szczepionki. Przecież miał być Donald Trump i szczepionki ze Stanów Zjednoczonych, gdzie Polska miała być priorytetowo traktowana. Mieliśmy wstawać z kolan i mieliśmy być mocnym graczem w Unii Europejskiej i też szczepionki zdobywać. Pamiętam wszystkie buńczuczne deklaracje rządzących, że Polska sobie poradzi i zorganizuje ten system szczepień w w najlepszy możliwy sposób nawet w Europie. A dzisiaj jesteśmy w ogonie, na szesnastym miejscu jeżeli chodzi o szczepienia - powiedział w Polsat News europoseł Lewicy Robert Biedroń.

 

- Zamiast Narodowego Programu Szczepień mamy Narodową Loterię Szczepionkową. Kto ma szczęście to wygrywa, a kto nie - to przegrywa, niestety - powiedział polityk.

 

- Gdzie ten mocny rząd, który obiecał, że tych szczepionek będzie wiele? - pytał Biedroń odnosząc się do informacji o wyczerpaniu szczepionek i danych, z których wynika, że na razie z programu europejskiego Polska otrzymała ok. 3 mln szczepionek.

 

ZOBACZ: Dworczyk: nie mamy już wolnych szczepionek

 

- Inne rządy podejmują walkę z tymi wielkimi koncernami, które podpisały umowy na miliardy euro, które dostały wsparcie z kasy unijnej czy z poszczególnych krajów na prace nad szczepionką. Na przykład rząd Giuseppe Contego we Włoszech podjął już działania, żeby wejść w spór prawny z firmami farmaceutycznymi - powiedział Biedroń. Uznał, że to element nacisku i sprawiedliwości społecznej.

 

- Te szczepionki były w dużej mierze sfinansowane ze środków publicznych jeżeli chodzi o badania, obywatele i obywatelki Unii Europejskiej mają prawo do tego, żeby oczekiwać, że ktoś się tymi szczepionkami z nimi podzieli, że będzie ta dystrybucja sprawiedliwa. Dzisiaj nie jest. Rzecznik Prawa Obywatelskich Adam Bodnar zwraca uwagę, że być może trzeba by było skorzystać z prawa, w którym patent na szczepionkę będzie bardziej powszechnie dostępny i te mniejsze firmy farmaceutyczne będą mogły także podjąć się produkcji takiej szczepionki Pfizera czy innej firmy posiadającej patent - powiedział Biedroń.


- W czasie pandemii nie można za bardzo oglądać się na tych najbogatszych, którzy zarobili już na szczepionce miliardy - powiedział polityk apelując o sprawiedliwą dystrybucję. Jego zdaniem polski rząd powinien udowodnić, że zależy mu na życiu i zdrowiu m.in. seniorów, nazywając akcję szczepionkową "chaosem". Zwrócił uwagę na to, że seniorzy w kolejkach do szczepień mogą zarazić się nie tylko koronawirusem, ale np. grypą. Zarzucił centralizację szczepień i unikanie pomocy ze strony samorządów.

 

"W tym tempie szczepienie za 4 lata"


- Ja będę szczepiony w takim tempie za 3, 4 lata. To jest paranoja. Ludzie powinni mieć nadzieję na szczepienia w najbliższym czasie. Da się to zrobić w Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA, w wielu krajach, a nie da się zrobić w państwie Prawa i Sprawiedliwości? - pytał polityk.

 

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym tygodniku "Sieci" ocenił akcję szczepionkową polskiego rządu na 4+. Biedroń zdystansował się od tej wypowiedzi.

 

- Prezydent Andrzej Duda ze swoimi ostatnimi wypowiedziami jest kompletnie odrealniony. Niech pójdzie i stanie w tej kolejce, w której stoją nasze babcie, nasi dziadkowie, rodzice. I niech przekona się jak wygląda rzeczywiście ta sytuacja - powiedział Biedroń.

 

- Rozumiem, że to jest sezon na jeżdżenie na nartach i pewnie prezydent wziął sobie urlop od obowiązków prezydenckich, Ale pora wrócić na ziemię, do sprawowanego urzędu i zająć się rozwiązywaniem ludzkich problemów. A takim problemem dzisiaj jest walka o bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe - powiedział Biedroń.

 

ZOBACZ: Biedroń: Lewica zrobi wszystko, żeby zablokować wybór Wawrzyka na RPO

 

- Nie widziałem prezydenta stojącego w obronie przedsiębiorców, którzy dzisiaj masowo bankrutują, w obronie seniorów którzy stoją w kolejkach - stwierdził polityk Lewicy.

 

Według sondażu Business Insidera 75 proc. Polaków jest za otwieraniem wyciągów i restauracji, 70 proc. jest zwolennikami otwierania hoteli, 60 proc. uważa, że trzeba otwierać siłownie.

 

- Co ci ludzie, którzy często prowadza swoje małe biznesy, mają na utrzymaniu lokale, za które musza płacić czynsze, mają na utrzymaniu pracowników, którym muszą wypłacać wynagrodzenia, mają zrobić? Oni nie mają tarczy, która chroniłaby ich w sposób skuteczny finansowo - powiedział Biedroń.

 

- Rząd wiele obiecywał, niestety niewiele zrobił. Często są to ludzie pozostawieni sami sobie. Tak nie jest w Wielkiej Brytanii, Niemczech. My jako Lewica proponowaliśmy alternatywę dla tych słabych tarcz rządowych. I dzisiaj mamy rząd, który wrócił na tarczy z tej wojny gospodarczej z pandemią - mówił Biedroń. - Mamy kompletną katastrofę - dodał.

 

WIDEO - Robert Biedroń w "Graffiti"

  

"Nie liderzy, ale partie"

 

- Rok temu w Słupsku zaczynałem kampanię prezydencką. To była najdłuższa kampania prezydencka w historii. W moim przypadku wolałbym, żeby już (rzeczywiście - red.) przeszła do historii - powiedział Biedroń.

 

- To była na pewno ciekawa przygoda. Szkoda, że stało się tak, że rządzi nami nadal prezydent, który nie powinien bćc prezydentem - powiedział polityk.

 

ZOBACZ: Biedroń: w unijnych kuluarach przeklina się Polskę za nierozsądność

 

Zapytany o sondaż, z którego wynika, że 60 proc. Polaków nie jest w stanie wskazać jednego lidera opozycji powiedział, że zamiast wskazywać liderów trzeba wskazywać nie lidera, ale partię, która będzie mogła pokonać PiS.

 

- Trzeba czytać programy, angażować się, sprawdzić, kto obiecuje nam lepszą Polskę - powiedział komentując wynik Adriana Zandberga, który jako wskazywany lider Lewicy uzyskał 1,3 proc. w sondażu.

 

Program prowadził Grzegorz Kępka.

 

Dotychczasowe wydania programu :Graffiti" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie