Wiosna Biedronia uruchamia w internecie stronę LicznikApostazji.pl

Polska
Wiosna Biedronia uruchamia w internecie stronę LicznikApostazji.pl
PAP/Radek Pietruszka
Robert Biedroń, europoseł i Lider Wiosny

Wiosna Roberta Biedronia uruchamia w internecie stronę LicznikApostazji.pl, na której można zadeklarować odejście z Kościoła katolickiego, ale też uzyskać informację, jak tego dokonać.

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus z Wiosny na konferencji w Sejmie przekonywała, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ws. aborcji "obserwujemy dużą falę odejść od Kościoła". - Ta fala również jest tak duża dlatego, ponieważ ludzie widzą, jak dużo jest przestępstw w Kościele katolickim - mówiła polityk.

 

ZOBACZ: Komendant główny policji: nie godzę się na publiczny lincz na moich ludziach

 

Scheuring-Wielgus poinformowała, że razem z liderem Wiosny, europosłem Robertem Biedroniem, i stołeczną radną Agatą Diduszko-Zyglewską założyli stronę internetową LicznikApostazji.pl. - Ta strona została postawiona po to, żeby policzyć, ile osób rzeczywiście odchodzi teraz od Kościoła katolickiego - mówiła.

 

"Strona ma stać się spisem powszechnym ludzi, którzy wystąpili z Kościoła"

 

Chętni mogą poprzez tę stronę internetową zgłosić fakt swojego wystąpienia z Kościoła, a także uzyskać informację, jak dokonać tego aktu wraz z odnośnikami do stron, gdzie opisana jest cała procedura.

 

ZOBACZ: Powiedziała, że do niego nie wróci. Zadał jej dwa ciosy nożem

 

Obecna na konferencji Diduszko-Zyglewska podkreślała, że "LicznikApostazji.pl ma stać się spisem powszechnym ludzi, którzy wystąpili w Polsce z Kościoła i ma pokazać, że Kościół nie ma większości i że nie ma żadnego powodu, żeby był ponad prawem i żeby wchodził w każdy aspekt naszego życia".

 

Zgodnie z dekretem KEP ws. wystąpień z Kościoła i powrotu do jego wspólnoty, aby oświadczenie dotyczące apostazji mogło być uznane za skuteczne, musi być wyrażone przez osobę pełnoletnią, zdolną do czynności prawnych i „w sposób świadomy i wolny”. Powinno zostać złożone osobiście w formie pisemnej u proboszcza swego miejsca zamieszkania. Oświadczenie musi „w sposób nie budzący wątpliwości wyrażać wolę i motywację zerwania wspólnoty z Kościołem”. 

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie