Burmistrz Halle zaszczepił się poza kolejnością. Został zawieszony w pełnieniu obowiązków

Świat
Burmistrz Halle zaszczepił się poza kolejnością. Został zawieszony w pełnieniu obowiązków
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Niemcy: burmistrz Halle zawieszony po zaszczepieniu się przeciw Covid 19 poza kolejnością

Rada miasta Halle na północnym wschodzie Niemiec postanowiła zawiesić w pełnieniu obowiązków burmistrza, który zaszczepił się przeciw koronawirusowi poza kolejnością - informuje w czwartek portal tygodnika "Der Spiegel".

Pracodawcą burmistrza Bernda Wieganda jest licząca 59 członków rada miejska. Decyzja zapadła w środę stosunkiem głosów 34:13, przy jednym głosie wstrzymującym się.

 

ZOBACZ: Otwarte restauracje, kina i siłownie. Niemiecki land kończy lockdown

 

 

Wiegand wraz z 28 innymi lokalnymi politykami zaszczepił się przeciw koronawirusowi na początku roku, chociaż nie była to jeszcze jego kolej. W lutym burmistrz przyznał się do szczepienia, argumentując, że pozostałe dawki szczepionek ze szpitala trzeba było uchronić przed wyrzuceniem i że wszystko odbyło się "prawidłowo".

Prokuratura prowadzi śledztwo

Bernd Wiegand twierdził, że został wezwany na szczepienie, bo znajdował się na liście ważnych oficjeli, dla których w takim przypadku przewidziano "doraźne podanie szczepionki".

 

Prokuratura w Halle (kraj związkowy Saksonia-Anhalt) prowadzi śledztwo przeciwko Wiegandowi w sprawie sprzeniewierzenia dawek szczepionek.

 

ZOBACZ: Czeski minister zdrowia odwołany. Nie zgadzał się na używanie Sputnik V

 

Kolejność szczepień jest w Niemczech jasno uregulowana w rozporządzeniu federalnego ministerstwa zdrowia: jako pierwsze mają być szczepione osoby powyżej 80. roku życia, a także kobiety i mężczyźni, którzy ze względu na pracę w szpitalach, gabinetach lekarskich, domach opieki lub punktach szczepień są szczególnie narażeni na zakażenie. 64-letni Wiegand nie miał więc prawa zaszczepić się w styczniu, kiedy preparaty podawano najstarszym i najbardziej narażonym na zakażenie. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie