Niemcy: tysiące koronasceptyków w Stuttgarcie. Protestowali przeciwko obostrzeniom

Świat
Niemcy: tysiące koronasceptyków w Stuttgarcie. Protestowali przeciwko obostrzeniom
fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Niemcy: protest tysięcy koronasceptyków w Stuttgarcie

Tysiące zwolenników koronasceptycznego ruchu "Querdenken" zgromadziły się w sobotę na ulicach Stuttgartu na południu Niemiec w proteście przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez władze w związku z pandemią COVID-19.

Lokalna policja przekazała, że oprócz centralnej demonstracji koronasceptyków na placu festiwalowym Cannstatter Wasen, w północno-wschodniej części miasta, zgłoszonych było również 10 innych demonstracji. Z tego powodu od rana w Stuttgarcie rozlokowano setki funkcjonariuszy.

 

ZOBACZ: Merkel: mamy nową pandemię

 

Pierwotnie policja mówiła o ok. 2,5 tys. uczestników głównego protestu, ale wczesnym popołudniem szacowała już, że liczba ta została znacząco przekroczona. Organizatorzy doliczyli się 6 tys. manifestantów.

 

Bez dystansu i maseczek 

Jak przekazała agencja dpa, wielu uczestników protestu nie stosowało się do wymagań sanitarnych, nie nosząc maseczek ochronnych ani nie zachowując odstępu od innych. "Widzę tu tylko 20 osób noszących maseczki i są to policjanci" - powiedział rzecznik prasowy stuttgarckiej policji Stefan Keilbach na pytanie, czy ludzie zmierzający na Cannstatter Wasen zasłaniają nos i usta.

 

ZOBACZ: Niemcy. Szczepienie AstraZenecą. Nowe zalecenia komisji

 

Pomimo trwającej w Niemczech trzeciej fali zakażeń koronasceptycy protestują przeciw ograniczeniom, jakie rząd federalny oraz władze krajów związkowych wprowadziły, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 

Od 15 do 20 tys. osób protestowało 20 marca w Kassel w niemieckim kraju związkowym Hesja, choć władze wydały zezwolenie na zgromadzenie tylko 6 tys. osób. Doszło wówczas do starć protestujących z policją. Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego i armatki wodnej. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie