Ruszyła rozlewnia Pfizer we Francji. Powstają "megacentra szczepionkowe"

Świat
Ruszyła rozlewnia Pfizer we Francji. Powstają "megacentra szczepionkowe"
Reuters
Przygotowywane są tzw. wakcynodromy - duże punkty szczepień, jak np. na Stade de France w podparyskim Saint-Denis, który otwarto we wtorek.

We Francji w środę rozpoczęła pracę rozlewnia szczepionki przeciw koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech. Preparaty dostarczono hurtem do zakładów francuskiej firmy Delpharm w Saint-Remy-sur-Avre z fabryki BioNTech w Marburgu w Niemczech. Rząd zapowiedział także przyspieszenie szczepień, ma pomóc w tym 40 "megacentrów szczepionkowych", które już działają lub mają zostać wkrótce otwarte.

Firma Delpharm jest odpowiedzialna za umieszczenie szczepionek w fiolkach, które zostaną przekazane osobom wykonującym szczepienia. Ich zatwierdzenie zajmie prawie miesiąc.

 

ZOBACZ: Nowa fabryka szczepionek w Niemczech. Pfizer zapowiada 2,5 mld dawek do końca roku

 

Delpharm poinformował agencję AFP, że ok. 15 proc. szczepionek będzie przekazywane Francji, co ma odpowiadać udziałowi tego państwa w proporcjonalnym podziale ustalonym przez Unię Europejską.

 

Tymczasem za kilka dni rozpocznie się konfekcjonowanie szczepionek firmy Moderna w departamencie Indre i Loara w środkowej części kraju. Pod koniec maja firma Fareva zacznie produkcję szczepionki opracowanej przez niemiecki koncern CureVac - jeszcze niezatwierdzonej w UE - w departamencie Eure w Normandii.

 

Latem francuski koncern Sanofi będzie konfekcjonować szczepionkę Johnson & Johnson, w pobliżu Lyonu.

 

"Wakcynodromy"

 

Rząd Francji zapowiedział przyspieszenie szczepień przeciw koronawirusowi. Przygotowywane są tzw. wakcynodromy - duże punkty szczepień, jak np. na Stade de France w podparyskim Saint-Denis, który otwarto we wtorek. Powstaje 40 "megacentrów szczepionkowych", które już działają lub mają zostać otwarte w najbliższych dniach.

 

ZOBACZ: Testy francuskiej szczepionki. Mają kontrakt na dostawę 190 mln dawek do 2025 roku

 

We wtorek zaczęto rozmieszczać wojskowe centra szczepień w siedmiu wojskowych szpitalach szkoleniowych w celu szczepienia około 50 tys. osób tygodniowo, m.in. w regionach Ile-de-France, Bretania i Nowa Akwitania.

 

Ministerstwo zdrowia informuje, że w ubiegłym tygodniu wykonano 1,9 mln szczepień, celem na ten tydzień jest przekroczenie 2 mln, a następnie 20 mln w połowie maja i 30 mln w połowie czerwca.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie