Testy francuskiej szczepionki. Mają kontrakt na dostawę 190 mln dawek do 2025 roku

Świat
Testy francuskiej szczepionki. Mają kontrakt na dostawę 190 mln dawek do 2025 roku
PAP/EPA/DIMITRIJE GOLL / HANDOUT
Brytyjski minister ds. szczepionek stwierdził, że lek Valneva będzie "kolejną potężną bronią w naszym arsenale, aby pokonać tę pandemię".

Francuska firma biotechnologiczna Valneva poinformował we wtorek o pozytywnych wynikach pierwszej fazy testów swojej szczepionki przeciwko Covid-19 i ogłosiła plany rozpoczęcia badania klinicznego III fazy na dużą skalę w kwietniu.

Badania pokazują, że dziewięciu na 10 zaszczepionych pacjentów wytworzyło przeciwciała do walki z koronawirusem- informuje Valneva.

 

ZOBACZ: Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneca i zakrzepami

 

Szczepionka przeciwko koronawirusowi VLA2001, finansowana przez brytyjski departament zdrowia, "była dobrze tolerowana i nie stwierdzono żadnego ryzyka” podczas fazy testów przeprowadzonych na 153 młodych, zdrowych osobach w wieku od 18 do 55 lat - podała firma we wtorek w komunikacie prasowym.

 

Valneva planuje rozpocząć badanie kliniczne III fazy na dużą skalę do końca kwietnia 2021 r., a następnie złoży wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu do brytyjskiego urzędu zdrowia MHRA jesienią 2021 r. "Pracujemy nad jedyną inaktywowaną i adiuwantową szczepionką Covid-19 w fazie rozwoju klinicznego w Europie i Stanach Zjednoczonych" – podkreślają przedstawiciele Valneva.

 

Kontrakt na 1,4 mld funtów

 

Valneva podpisała kontrakt z rządem brytyjskim na dostawę do 190 mln dawek swojej szczepionki do 2025 roku o wartości 1,4 mld funtów.

 

ZOBACZ: Nowe szczepy koronawirusa "zmieniają zasady gry". Eksperci: szczepionki już nie wystarczą

 

Firma prowadzi również rozmowy z UE, aby dostarczyć 60 mln dawek. Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock powiedział BBC, że szczepionka zostanie wyprodukowana w Wielkiej Brytanii.

 

- Ta szczepionka zostanie wyprodukowana w Livingston w Szkocji, dając kolejny impuls do brytyjskich nauk przyrodniczych i, jeśli zostanie zatwierdzona, odegra ważną rolę w ochronie naszych społeczności - powiedział. - Nie mogę się doczekać wyników nadchodzącego badania fazy 3 – stwierdził natomiast minister ds. szczepionek Nadhim Zahawi.

 

Stwierdził, że lek Valneva będzie "kolejną potężną bronią w naszym arsenale, aby pokonać tę pandemię".

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie