Przekop Mierzei Wiślanej. Wydobyto około 17 kg bursztynu

Polska
Przekop Mierzei Wiślanej. Wydobyto około 17 kg bursztynu
Polsat News
Mierzeja Wiślana

W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z "Budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" - Część I wydobyto około 17 kg omawianego surowca (bursztynu - red.)" - napisano w odpowiedzi na interpelację.

 

Dodano, że przeznaczenie bursztynu zostanie ustalone do końca realizacji pierwszego etapu robót.

 

ZOBACZ: Egipt. Uroczysta parada faraonów w Kairze. Sarkofagi trafiły do nowego muzeum

 

Resort przypomina, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu na podstawie koncesji geologicznej, a z robotami budowlanymi mającymi na celu realizację przekopu.

 

"Przedmiotowa inwestycja nie zakłada wydobywania złóż kopalin w tym bursztynu i ich gospodarczego wykorzystania. Ponadto w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych. Dotychczasowe wydobycie niewielkiej ilości bursztynu nastąpiło zatem przy okazji prowadzenia w obszarze ww. inwestycji robót ziemnych, które nie dochodzą do poziomu złoża" - dodano.

 

Tony bursztynu?

 

- Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej jest 6,9 ton bursztynu - informował w lipcu 2020 roku wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jego doniesieniom zaprzeczyło jednak ministerstwo gospodarki i żeglugi śródlądowej, podając jako prawidłową wartość 1,4 tony surowca.

 

Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

jo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie