Bursztyn na Mierzei Wiślanej. Jest go więcej, niż przypuszczano?

Polska
Bursztyn na Mierzei Wiślanej. Jest go więcej, niż przypuszczano?
Polsat News
Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajdują się dwa złoża bursztynu: 900 kg i 500 kg

- Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej jest 6,9 ton bursztynu - podał w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jego doniesieniom zaprzeczyło jednak ministerstwo gospodarki i żeglugi śródlądowej, podając jako prawidłową wartość 1,4 tony surowca.

Małecki poinformował, że według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton. Zaznaczył jednocześnie, że roboty nie dotarły jeszcze do tego złoża.

 

ZOBACZ: Hołownia krytykuje przekop Mierzei Wiślanej. "To idiotyczny pomysł"

 

Wiceminister powiedział, że prace na przekopie Mierzei wciąż odbywają się nad złożem kopaliny. - A więc nie ma mowy o eksploatacji złoża - podkreślił.

 

Dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do ministerstwa środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu Mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Ministerstwo zaprzecza

 

Czwartkowym doniesieniom zaprzeczyło jednak ministerstwo gospodarki i żeglugi śródlądowej.

 

Z wyników badań przeprowadzonych przez inwestora budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, czyli przez Urząd Morski w Gdyni wynika, że bursztyn znajduje się w dwóch złożach o objętości 900 kg i 500 kg. Łącznie daje to ok. 1,4 tony bursztynu na miejscu inwestycji.

 

ZOBACZ: Kanał na Mierzei Wiślanej ma dać suwerenność. Duda i Morawiecki ogłaszają wielki plan inwestycyjny

 

Resort o tych badaniach informował w maju ubiegłego roku. Wtedy minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk podał też, że wartość bursztynu znajdującego się na obszarze objętym przekopem oszacowano na podstawie badań i próbnych odwiertów na 1,4 mln zł, stosując przelicznik 1 tys. zł za kilogram.

 

 

"Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy" - wyjaśniono.

laf/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie