Egipt. Uroczysta parada faraonów w Kairze. Sarkofagi trafiły do nowego muzeum

Świat
Egipt. Uroczysta parada faraonów w Kairze. Sarkofagi trafiły do nowego muzeum
Polsat News/Reuters
Mumie będzie można podziwiać na wystawie w Królewskim Pokoju Mumii

Uroczysta, transmitowana na żywo w telewizji defilada 22 mumii dawnych władców Egiptu przejechała w sobotę ulicami Kairu. W ten sposób szczątki faraonów przewieziono z Muzeum Egipskiego do nowej placówki. W zamyśle władz kraju ma to pomóc uratować krajową turystykę, mocno dotkniętą przez pandemię.

Każdą z mumii przewożono na udekorowanym pojeździe wyposażonym w specjalne amortyzatory oraz w otoczeniu konwoju pojazdów, w tym replik konnych rydwanów bojowych. Szczątki władców na czas przejazdu około siedmiokilometrowego odcinka zostały umieszczone w specjalnych trumnach wypełnionych azotem. Wśród mumii znalazło się 18 faraonów i 4 królowe. 

 

ZOBACZ: Kair przestanie być stolicą Egiptu. "To narodziny nowego państwa"

 

Przed paradą odnowiono też drogi, którymi przemieszczał się orszak, by podróż była płynna. Rząd egipski ma nadzieję, że nowe muzeum, które otworzy się dla zwiedzających jeszcze w kwietniu, ożywi branżę turystyczną - jedno z głównych źródeł dochodów dla Egiptu.

 

WIDEO: Parada faraonów w Kairze

  

Mumie będzie można podziwiać na wystawie w Królewskim Pokoju Mumii. Pomieszczenie zostało zaprojektowane tak, by przypominać Dolinę Królów w Luksorze.

dsk / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie