Policja kontroluje przestrzeganie obostrzeń. 6,5 tys. mandatów za brak maseczek ostatniej doby

Polska
Policja kontroluje przestrzeganie obostrzeń. 6,5 tys. mandatów za brak maseczek ostatniej doby
PAP/Paweł Supernak
Patrole policji można spotkać w ważnych spacerowych miejscach

Ostatniej doby policjanci nałożyli 6 538 mandatów, skierowali 799 wniosków o ukaranie do sądu, a 2 715 osób pouczyli w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką - przekazał w piątek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP poinformował, że od początku działań policjanci przeprowadzili ponad 3,5 mln kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia - zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi.

799 wniosków o ukaranie

- Między innymi po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa od początku działań nałożono ponad 391 tys. mandatów, skierowano blisko 57 tys. wniosków o ukaranie do sądu oraz prawie 250 tys. osób pouczono - tłumaczył inspektor.

 

ZOBACZ: Oferował zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na Covid-19. 21-latek zatrzymany

 

Poinformował, że w czwartek w związku z tym wykroczeniem funkcjonariusze policji nałożyli 6 538 mandatów, skierowali 799 wniosków o ukaranie do sądu, a 2 715 osób pouczyli.

Sprawdzono 550 hoteli

- Ostatniej doby skontrolowano 3 108 środków transportu publicznego sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób, oraz zakrywania nosa i ust maseczką, sprawdzono 10 177 obiektów handlowych oraz 98 miejsc organizacji wesel i ponad 50 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - wyliczył.

 

Przekazał również, że w czwartek policjanci skontrolowali 550 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 1542 restauracje i 1148 siłownie, kluby fitness itp.

 

ZOBACZ: Warmińsko-mazurskie: po decyzji o lockdownie branża hotelarska zapowiada pozwy zbiorowe

 

Przypomniał też, że codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem Covid-19 kierowanych jest ok. 20 tys. policjantów.

 

- Cały czas sprawdzamy również osoby skierowane na kwarantannę. Wczoraj sprawdzono aż 454 697 osób, a od początku działań to już ponad 61,5 mln takich sprawdzeń - podał.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie