Decyzja Holandii. Częściowe wstrzymanie szczepień AstraZeneca

Świat
Decyzja Holandii. Częściowe wstrzymanie szczepień AstraZeneca
PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Agencja Lareb poinformowała w piątek, że otrzymała pięć zgłoszeń o rozległych zakrzepach i małopłytkowości u osób, które zostały zaszczepione preparatem AstraZeneki.

Czasowo wstrzymujemy szczepienie przeciwko Covid-19 osób poniżej 60 lat preparatem AstraZeneki - przekazało w piątek ministerstwo zdrowia Holandii. Decyzję podjęto po wykryciu zakrzepów krwi u pięciu zaszczepionych substancją kobiet w wieku 25-65 lat, z których jedna zmarła.

Monitorująca skutki uboczne produktów medycznych w Holandii agencja Lareb poinformowała wcześniej w piątek, że otrzymała pięć zgłoszeń o rozległych zakrzepach i małopłytkowości u osób, które zostały zaszczepione preparatem AstraZeneki.

 

ZOBACZ: Francja. Ponad 50 tys. nowych zakażeń koronawirusem. AstraZeneca zalega w lodówkach

 

Wszystkie przypadki dotyczyły kobiet w wieku od 25 do 65 lat, z których jedna zmarła, a kolejna doznała krwotoku mózgowego. Trzy cierpiały na rozległą zatorowość płucną.

 

Według Lareb te dolegliwości pojawiły się od siedmiu do 10 dni po zaszczepieniu. W czasie, w którym zgłoszono te choroby w Holandii preparat AstraZeneki przyjęło ok. 400 tys. osób.

 

Komunikat AstraZeneca

 

"Władze medyczne Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Światowa Organizacja Zdrowia uznały, że we wszystkich grupach wiekowych korzyści płynące z używania naszej szczepionki do ochrony ludzi przed śmiertelnym wirusem znacznie przewyższają ryzyka" - podkreśliła AstraZeneca w wydanym w odpowiedzi na tę decyzję komunikacie.

 

ZOBACZ: EMA: nie ma dowodów, że wiek jest czynnikiem ryzyka przy szczepieniu AstraZeneca

 

Dodano, że firma współpracuje z władzami Holandii, by odpowiedzieć na jej wszystkie pytania.

 

Decyzja Niemiec

 

We wtorek władze Niemiec zdecydowały, że szczepionka AstraZeneki ma być podawana jedynie osobom powyżej 60. roku życia.

 

ZOBACZ: Niemcy. Szczepienie AstraZenecą. Nowe zalecenia komisji

 

Uzasadniono to "dostępnymi obecnie danymi dotyczącymi występowania rzadkich, ale bardzo ciężkich skutków ubocznych o charakterze zakrzepowo-zatorowym" u młodszych osób zaszczepionych tym preparatem.

 

W środę Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że eksperci próbujący ustalić związki między szczepieniami substancją AstraZeneki a zakrzepami krwi nie zidentyfikowali na razie konkretnych czynników ryzyka, takich jak np. wiek pacjentów

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie