UE wywiera presję na Indie. Chodzi dostawę 10 mln szczepionek

Świat
UE wywiera presję na Indie. Chodzi dostawę 10 mln szczepionek
PAP/Andrzej Grygiel
SII jest jednym z największych producentów szczepionek

Unia Europejska zwróciła się do Indii o zgodę na zakup 10 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19, wyprodukowanych przez Serum Institute of India (SII), największego na świecie wytwórcę szczepionek - poinformował w czwartek Reuters, powołując się na przedstawiciela rządu w Delhi.

Jak pisze agencja, jest to najnowsza oznaka rosnącej presji na Indie, aby eksportowały więcej swojej produkcji do innych krajów.

 

Bruksela liczy na szczepionki z SII. Ma nadzieje, że ich dostawa pomoże zmniejszyć niedobory dostaw z europejskich fabryk koncernu AstraZeneca i przyspieszyć szczepienia w krajach UE.

Wielka Brytania też się upomina

Szybkie zaaprobowanie przez Indie prośby Unii uważa się za mało prawdopodobne, gdyż kraj ten pod koniec marca zapowiedział, że ograniczy eksport szczepionek z powodu wzrostu zapotrzebowania krajowego.

 

ZOBACZ: Indie. Wykryto podwójnie zmutowany wariant koronawirusa

 

Presję na Indie wywiera także Wielka Brytania, która domaga się, by Delhi udostępniło jej drugą połowę z 10 mln dawek szczepionki zamówionej przez Londyn w SII.

Szczepionki miały być dla uboższych

Serum Institute of India miało pierwotnie wytwarzać szczepionkę AstraZeneki tylko dla krajów o niskich i średnich dochodach. Preparaty produkowane w Indiach są jednym z głównych źródeł dla światowego programu Covax, mającego zapewnić dostęp do szczepionek dla mniej zamożnych państw.

 

Indie wyeksportowały do tej pory 64 mln dawek szczepionki do 83 krajów i przeznaczyły taką samą liczbę dawek na krajowe potrzeby. Zasięg szczepień w kraju zwiększył się od czwartku, gdyż mają być zaszczepione osoby powyżej 45. roku życia, co znacznie zwiększy zapotrzebowanie na preparat.

 

ZOBACZ: Indie. Pożar w szpitalu dla chorych na Covid-19. Zginęło 10 osób

 

W Indiach koronawirusem zakaziło się dotąd 12,22 mln osób. Jest to trzeci wynik w świecie po USA i Brazylii. Na Covid-19 zmarło prawie 163 tys. osób

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie