Raport: W 2020 r. zniszczono obszar lasów deszczowych wielkości Holandii

Świat
Raport: W 2020 r. zniszczono obszar lasów deszczowych wielkości Holandii
pixabay/pixundfertig
Lasy same stały się ofiarami zmian klimatycznych i są niszczone m.in. przez niekontrolowane pożary.

Obszar lasów deszczowych zniszczonych w 2020 r. jest równy wielkości Holandii, co stanowi wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego, pomimo globalnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa – wynika z opublikowanego w środę raportu Global Forest Watch.

4,2 mln hektarów tego najważniejszego ekosystemu na świecie zniknęło, spłonęło lub zostało wycięte przez człowieka - wynika z corocznego badania Global Forest Watch opartego na danych satelitarnych.

 

ZOBACZ: Ukraina zamieni się w pustynię? Tamtejsze lasy masowo wysychają

 

Na niechlubnym pierwszym miejscu pod względem wylesiania obszarów tropikalnych znalazła się Brazylia. Kraj ten stracił trzy razy więcej powierzchni lasu niż Demokratyczna Republika Konga, która zajmuje drugie miejsce w rankingu deforestacji.

 

W sumie w 2020 r. kraje tropikalne utraciły 12,2 mln hektarów pokrywy leśnej, obejmującej wszystkie rodzaje lasów i plantacji.

 

Nie tylko rolnictwo

 

Nie dziwi fakt, że głównym motorem tego zniszczenia jest nadal rolnictwo - pisze AFP. Ale badacze wskazują również na tegoroczne fale upałów i susze, które podsyciły niszczycielskie pożary w Australii, na Syberii i w odległych zakątkach Amazonii.

 

ZOBACZ: Jaki będziemy mieć klimat? Pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny

 

Straty te są "kryzysem klimatycznym, kryzysem bioróżnorodności, katastrofą humanitarną i utraconymi możliwościami gospodarczymi" - skomentowała Frances Seymour ze Światowego Instytutu Zasobów (World Resources Institute), organizacji non-profit, która kieruje pracami nad raportem.

 

Zdaniem badaczy pandemia koronawirusa mogła mieć pewne negatywne skutki na wylesianie, takie jak nielegalny wyrąb w niechronionych lasach czy napływ ludności na tereny wiejskie. Przede wszystkim jednak zwracają uwagę, że kryzys sanitarny, który "zatrzymał" na pewien czas gospodarkę, nie zmienił trajektorii niszczenia lasów.

 

Naukowcy ostrzegają, że sytuacja może się pogorszyć, jeśli zasady zostaną rozluźnione w celu ułatwienia ożywienia gospodarczego.

 

Lasy ofiarą zmian klimatycznych

 

Co więcej, "najgorsza" część danych z 2020 roku pokazuje, że lasy same stały się ofiarami zmian klimatycznych - powiedziała Seymour na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Rekordowe upały w Australii. Ogień trawi rajską wyspę

 

Eksperci podkreślają, że lasy takie jak Amazonia odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu zmian klimatycznych na świecie ze względu na ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla. Ale kiedy drzewa giną lub są palone, uwalniają węgiel z powrotem do środowiska.

 

Ok. 4 mln ha lasów tropikalnych zniszczonych w 2020 roku uwolniło 2,64 gigatony CO2, co odpowiada rocznej emisji 570 milionów samochodów.

 

- Im dłużej będziemy zwlekać z powstrzymaniem wylesiania, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla pójdą z dymem - ostrzegła Seymour.

 

Wylesianie Amazonii

 

W Brazylii, gdzie wylesianie stale rośnie od czasu dojścia do władzy Jaira Bolsonaro, lasy pierwotne straciły kolejne 1,7 mln ha w 2020 r., co stanowi 25-procentowy wzrost w ciągu jednego roku – wynika z raportu.

 

ZOBACZ: Na Facebooku kupisz... lasy Amazonii. Witryna nie zamknie nielegalnych aukcji

 

Większość tych zniszczeń miała miejsce w Amazonii, gdzie dochodziło do celowego wylesiania, ale także do niekontrolowanych pożarów, które rozprzestrzeniły się po wypalaniu wcześniej już wylesionych terenów.

 

Ogień spustoszył również największe na świecie łąki zalewowe i mokradła Pantanalu, bardzo bogate pod względem bioróżnorodności, położone między Brazylią a Boliwią. Obszar ten zajął trzecie miejsce w rankingu wylesiania obszarów tropikalnych w roku 2020.

 

Indonezja walczy z deforestacją

 

Z kolei Indonezja zdołała zmniejszyć tempo wylesiania o 17 proc. w porównaniu z rokiem 2019, spadając z "podium" deforestacji po raz pierwszy od 20 lat, kiedy zainicjowano raporty Global Forest Watch. Niszczenie lasów w tym kraju spowalnia czwarty rok z rzędu.

 

Naukowcy wskazują na bardziej wilgotny rok 2020, a także zwracają uwagę na polityki, które wydają się mieć "długoterminowy wpływ na zmniejszenie utraty lasów".

 

Według badań opublikowanych w poniedziałek w internetowym czasopiśmie naukowym "Nature Ecology and Evolution" tempo wylesiania w tropikach przyspieszył rosnący apetyt bogatych krajów na różne produkty rolne, takie jak kawa czy soja.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie