Dzień Widoczności Osób Transpłciowych. Prezydent USA podpisał deklarację

Świat
Dzień Widoczności Osób Transpłciowych. Prezydent USA podpisał deklarację
Zdj. ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Doug Mills / POOL
Decyzją głowy państwa, USA uznały 31 marca za Dzień Widoczności Osób Transpłciowych

31 marca każdego roku przypada Dzień Widzialności Osób Transpłciowych, który ma przypominać m.in. o problemie ich dyskryminacji. W kalendarzu pojawił się dwanaście lat temu, a obchodzą go ludzie z różnych krajów świata, m.in. Polski i USA. Prezydent tego drugiego państwa, Joe Biden, podpisał w środę deklarację o oficjalnym uznaniu tego święta.

O decyzji prezydenta USA poinformowała wiceprezydent Kamala Harris. Przypomniała, że "prawa osób transpłciowych to prawa człowieka"

 

"Dzisiaj, ku czci transseksualnych Amerykanów z całego świata, prezydent Joe Biden podpisał proklamację o uznaniu 31 marca za Dzień Widoczności Osób Transpłciowych" - przekazała na Twitterze.

 

Jak dodała, amerykańska administracja "widzi osoby transpłciowe i zawsze stanie w ich obronie".

 

 

Głos zabrał również sam Biden. Wezwał Amerykanów, aby przyłączyli się do niego "w podnoszeniu wartości i godności transpłciowych Amerykanów".

 

"Razem możemy wykorzenić dyskryminację i spełnić obietnicę wolności i równości" - ocenił prezydent USA.

 

 

Czym jest transpłciowość?

W Polsce propagowaniem 31 marca jako dniu poświęconemu osobom transpłciowym zajmują się m.in. Kampania Przeciw Homofobii oraz fundacje Lambda i Trans-Fuzja. 

 

ZOBACZ: "Kochajcie mnie, mamo i tato". Bilboardy wsparcia dla nastolatków LGBT

 

Transpłciowością zbiorczo określa się ludzi, których tożsamość płciowa, ekspresja lub zachowania różnią się od tych kulturowo związanych z płcią przypisaną im w chwili urodzenia. Termin ten może obejmować również osoby, które nie identyfikują się jako mężczyźni lub kobiety.

 

Z kolei podzbiorem transpłciowości jest transseksualizm. To drugie słowo odnosi się do osób, które przeszły terapię korekty płci.

wka/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie