UE strefą wolności dla osób LGBTI? "Uspokójcie się ideologicznie"

Świat
UE strefą wolności dla osób LGBTI? "Uspokójcie się ideologicznie"
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dotycząca sytuacji osób LGBTI w Unii Europejskiej

- Komisja Europejska popiera inicjatywę Parlamentu Europejskiego, by obwołać Unię Europejską strefą wolności LGBTIQ - oznajmiła komisarz UE ds. równości Helena Dalli podczas debaty w PE dotyczącej sytuacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. Eurodeputowani zagłosują nad rezolucją w czwartek.

Portugalska sekretarz stanu ds. europejskich Ana Paula Zacarias podkreśliła podczas środowej debaty, że "nie ma miejsca na homofobię gdziekolwiek w Europie". - Orientacja seksualna i tożsamość płciowa to aspekty tego, kim jesteśmy i nikt nie może czuć potrzeby unikania swojego prawdziwego ja w celu uniknięcia prześladowań - dodała.

 

Jak powiedziała, wiele udało się już w tym celu zrobić, ale "jeszcze wiele przed nami", ponieważ "dyskryminacja ciągle się utrzymuje". - Prezydencja portugalska przykuwa dużą uwagę do integralności środowisk LGBTI w społeczeństwie - podkreśliła.

 

Komisja Europejska popiera inicjatywę Parlamentu Europejskiego, by obwołać Unię Europejską "strefą wolności LGBTIQ" - oznajmiła komisarz UE ds. równości Helena Dalli.

 

Zdaniem komisarz "w tej chwili część obywateli Unii Europejskiej nie ma możliwości korzystania w pełni ze swoich swobód".

 

- W niektórych państwach osoby LGBTIQ są atakowane w coraz większym stopniu przez przywódców politycznych, religijnych i inne osoby publiczne. Osoby LGBTIQ stały się kozłami ofiarnymi, przedstawia się je jako zagrożenie dla dzieci - podkreśliła.

 

"Nie zgadzamy się na homofobiczną krucjatę"

 

Przewodnicząca socjaldemokratów Iratxe Garcia Perez stwierdziła, że "strefy wolne od ideologii LGBT, wspierane przez skrajną prawicę w Polsce, przypominają nam o barbarzyństwach przeszłości".

 

- Nie zgadzamy się na homofobiczną krucjatę prowadzoną przez siły skrajnej prawicy w Polsce i na Węgrzech. Panie Kaczyński, panie Orban - żadnej ideologii nie uzasadnia umieszczanie tablic, które sprzyjają dyskryminacji mniejszości seksualnych - mówiła.

 

Przedstawiciel EKR prof. Ryszard Legutko powiedział z kolei, że tekst rezolucji jest "absurdalny i pokazuje, że ta izba stała się wielką ideologiczną machiną, która chce w Unii stworzyć nowego człowieka".

 

Jak podkreślił, samorządy wprowadzające karty rodziny czy rezolucje sprzeciwiające się ideologii LGBT "stoją na gruncie prawa krajowego", bowiem polska konstytucja definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

 

Legutko powołał się na dane OBWE dot. hate crimes - przypadków mowy nienawiści wobec osób LGBT. - W jakich krajach są najwyższe? Za rok 2019, w Holandii 574, w Niemczech 248, w Belgii 163. Najmniej? Na Litwie dwa, w Polsce 16 - dodał.

 

- Może powinniście tutaj mówić o Niemczech i o Belgii, a nie o Polsce i innych krajach Europy Wschodniej? Uspokójcie się ideologicznie. Dajcie ludziom żyć. Nie róbcie rewolucji. Zróbcie Unię strefą wolną dla zdrowego rozsądku. Ja wiem, że to trudne, ale mimo wszystko polecam. A przynajmniej nie mówcie nieprawdy. Bo jak twierdzicie, że taki kraj jak Polska, to jest kraj wrogi dla osób homoseksualnych, że u nas są "strefy wolne od LGBT", to mówicie nieprawdę. A mówienie nieprawdy to jest wstyd. Jeżeli rozumiecie jeszcze co to słowo znaczy - oświadczył europoseł PiS. 

 

Łukasz Kohut (Socjaliści i Demokraci) mówił w kierunku polityków PiS: ośmieszacie Polskę każdego dnia waszych rządów, a my musimy udowadniać, że Polska to nie PiS.

 

- Ja nie jestem ani gejem, ani biseksualistą, ani osobą transpłciową, ale mogę sobie wyobrazić, jak to jest być wyzywany przez prezydenta swojego kraju od bycia ideologią - mówił.

 

Projekt przygotowany również przez polskich eurodeputowanych 

 

W Parlamencie Europejskim powstał projekt rezolucji w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej "strefą wolności LGBTIQ". Został przygotowany przez deputowanych, również polskich, z poparciem PO, SLD, grupy Zieloni i Wiosny. Podpisali się pod nim m.in. Andrzej Halicki, Łukasz Kohut, Leszek Miller, Robert Biedroń, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz i Sylwia Spurek.

 

ZOBACZ: Polska strefą wolności LGBT? Śmiszek zapowiada projekt uchwały

 

Projekt zawiera zapis, że "Komisja nie powinna wahać się przed użyciem wszystkich narzędzi, w tym postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ram na rzecz praworządności, art. 7 TUE, a także niedawno przyjętego rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w odniesieniu do przepisów prawa w państwach członkowskich w celu przeciwdziałania naruszeniom praw podstawowych osób LGBTIQ w całej Unii".

zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie