Szwajcaria. Wojsko dostarczy bieliznę dla żołnierek. Ma to zachęcić do służby

Świat
Szwajcaria. Wojsko dostarczy bieliznę dla żołnierek. Ma to zachęcić do służby
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Obecnie, wszyscy żołnierze w Szwajcarii mają dostarczane te same mundury i akcesoria. Oznacza to męską bieliznę dla każdego, niezależnie od płci

Jak donoszą lokalne media, Szwajcaria po raz pierwszy pozwoli kobietom w wojsku na noszenie damskiej bielizny. W tym celu przygotuje jej specjalne modele. Ma to zachęcić do zwiększenia zainteresowania rekrutacją.

Obecnie wszyscy żołnierze w Szwajcarii mają dostarczane te same mundury i akcesoria. Oznacza to męską bieliznę dla każdego, niezależnie od płci.

 

Faza testowa rozpocznie się w kwietniu. Wojsko zapewni dwa różne komplety damskiej bielizny - na cieplejsze i chłodniejsze miesiące. Kobiety stanowią około 1 proc. sił zbrojnych Szwajcarii. Kraj ten chce zwiększyć tę liczbę do 10 proc. do 2030 roku.

 

Dostawały wyłącznie męską bieliznę

 

Marianne Binder - członkini Rady Narodowej (izby niższej szwajcarskiego parlamentu) stwierdziła, że oferowanie kobiecej bielizny zachęciłoby panie do ubiegania się o wstąpienie do wojska.

 

- Jeśli armia ma stać się bardziej kobieca, potrzebne są odpowiednie środki - powiedziała.

 

ZOBACZ: Wiceminister obrony narodowej: kwalifikacja wojskowa przesunięta z powodu pandemii

 

Do tej pory żołnierkom wydawano podobno męską bieliznę - często w większych rozmiarach - co mogło być dla nich niekomfortowe zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

 

Rzecznik armii Kaj-Gunnar Sievert ujawnił, że zmiany rozmiarów rozważane są również w odzieży bojowej, kamizelkach ochronnych i plecakach.

 

- Nacisk zostanie położony na dopasowanie i funkcjonalność - dodał.

 

Według Swissinfo obecne mundury szwajcarskiej armii po raz pierwszy użyto w połowie lat 80.

ac/ bbc.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie