Lil Nas X promuje "szatańskie" buty z ludzką krwią. Nike złożył pozew

Kultura
Lil Nas X promuje "szatańskie" buty z ludzką krwią. Nike złożył pozew
MSCHF
Lil Nas X i pierwsza z 666 par "szatańskich butów"

Pentagram, czarny kolor oraz podeszwa z czerwonym atramentem i "kroplą ludzkiej krwi" - tym wyróżniają się buty stworzone przez kolektyw MSCHF we współpracy z raperem Lil Nas X. Projekt to tak naprawdę przerobione, popularne Air Maxy 97 od Nike. Firma odcięła się od akcji i złożyła pozew o bezprawne wykorzystanie znaku towarowego.

Buty to element promocji nowego teledysku 22-letniego rapera do utworu "MONTERO (Call Me By Your Name)". Klip, na którym Lil Nas X m.in. zjeżdża do piekła na rurze, tańczy szatanowi na kolanach, a następnie skręca mu kark i odbiera koronę, w cztery dni obejrzano ponad 40 mln razy.

 

ZOBACZ: Gucci sprzedaje buty za 12 dolarów. Jednak nie wyjdziesz w nich na zewnątrz

 

"Szatańskie buty" wyróżniają się nie tylko kroplą krwi w podeszwie (twórcy zapewniają, że to ich własna, dobrowolnie oddana krew), ale też wyrazami naniesionymi na materiał - "LUKE 10:18" nawiązuje do fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza: "Wtedy rzekł do nich: »Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica«".

 

Kolektyw MSCHF w poniedziałek wypuścił na rynek 666 par zmodyfikowanych Air Maxów kosztujących 1018 dolarów za parę. Zainteresowanie było ogromne, a wszystkie sztuki zostały zamówione w kilka minut. Każda z nich oznaczona jest odpowiadającej jej numerem naszytym na materiale.

"Ekskluzywne życie wieczne"

Nike twierdzi, że cała akcja bezprawnie wykorzystuje ich znak towarowy. Początkowo firma zapewniła w oświadczeniu, że "nie prowadzi współpracy z Little Nas X i MSCHF, nie zaprojektowała tych butów i nie popiera projektu". Potem jednak ogłoszono, że prawnicy firmy złożyli pozew do nowojorskiego sądu. Domagają się powstrzymania sprzedaży i dalszego wykorzystywania ich charakterystycznego logo.

 

"MSCHF i jego nieautoryzowane Satan Shoes mogą prowadzić do zamieszania i stworzyć błędne przekonanie o powiązaniu produktów MSCHF z Nike" - tłumaczono w pozwie.

 

ZOBACZ: Raper kupił diament i wszczepił go sobie w czoło. Kosztował 24 mln dolarów

 

Buty wywołują również kontrowersje w środowisku konserwatywnym i religijnym. Katolicy zwracają uwagę, że promocja odbywa się tydzień przed świętami Wielkiej Nocy. Projekt skrytykowała m.in. gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem.

 

 

"Naszym dzieciom wmawiane jest, że produkt jest nie tylko ok, ale że jest ekskluzywny. Wiecie, co jest bardziej ekskluzywne? Ich życie wieczne podarowane przez Boga" - skomentowała polityk.

Raper "przeprosił"

Na zarzuty Lil Nas X reaguje... memami. Na oficjalnym kanale na YouTube zamieścił przeprosiny "za buty szatana", które po kilku sekundach przerwał fragmentem teledysku do "MONSTERO". Z pozwu od Nike zażartował z kolei fragmentem z bajki "Spongebob".

 

 

 

 

Raper podzielił się również fragmentem z mszy, podczas której krytykowano projekt butów. "Jesteśmy w środku pandemii i co tydzień mierzymy się z masową strzelaniną. A wy zbieracie się w kościele, by podyskutować o butach" - skomentował 22-latek.

 

bas/grz/ BBC / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie