Rekord zakażeń w Holandii. Przeciwnicy obostrzeń wyszli na ulice

Świat
Rekord zakażeń w Holandii. Przeciwnicy obostrzeń wyszli na ulice
fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
Holandia: policja w Amsterdamie rozpędziła przeciwników koronawirusowych obostrzeń

W ubiegłą sobotę zanotowano rekordową liczbę 8 868 osób zainfekowanych koronawirusem. Dzięki szczepieniom spada jednak liczba zgonów - informuje Narodowy Urząd Zdrowia Publicznego (RIVM). Funkcjonariusze policji użyli armatek wodnych do rozpędzenia nielegalnej demonstracji na placu muzealnym w stolicy Holandii. Tymczasem w Rotterdamie setki mieszkańców protestowały przeciwko rasizmowi policjantów.

Z informacji przekazanej mediom przez przedstawicieli urzędu w sobotę zgłoszono 8 868 nowych infekcji COVID-19, najwięcej od początku pandemii. W niedzielę zanotowano już mniej zakażeń - 7 513, jednak jak zauważa RIVM, nie umniejsza to wzrostowego trendu notowanego od połowy lutego.

 

ZOBACZ: Von der Leyen: mamy w Europie 3. falę, ale wzrost śmiertelności jest wolniejszy od zachorowań

 

Dobrą wiadomością jest to, że pomimo wzrostu infekcji koronawirusem, spada śmiertelność. RIVM wiąże to z dużą liczą zaszczepionych osób starszych. W ciągu ostatnich siedmiu dni urząd rejestrował średnio 27 zgonów dziennie, w tydzień wcześniej 30.

 

Jak poinformował w weekendowym wydaniu dziennik De Volkskrant, w pierwszych trzech miesiącach tego roku zaszczepiono 4 mln Holendrów.

Pojawili się przeciwnicy obostrzeń 

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu na amsterdamskim Museumplein zebrali się przeciwnicy koronawirusowych obostrzeń.

 

ZOBACZ: Holandia. Rząd przedłuża obostrzenia. Godzina policyjna do końca marca

 

 

Identycznie jak w poprzedni weekend Urząd Miasta (Gemeete) rozwiązał demonstrację, motywując to zbyt dużą liczbą uczestników oraz nieprzestrzeganiem przez nich półtorametrowego dystansu.

 

Aby rozpędzić demonstrantów policja użyła armatek wodnych.

Protestują przeciwko rasizmowi 

Jednocześnie przeszło 500 demonstrantów zebrało się przy komisariacie policji na Marconiplein w Rotterdamie, informuje portal NU. Protestują oni przeciwko rasizmowi policjantów.

 

ZOBACZ: Facebook traci miliardy. W tle rasizm, nienawiść i zapowiedzi zmian

 

 

Kilka dni temu wyciekły dyskusje z wewnętrznego forum internetowego funkcjonariuszy policji w Rotterdamie. Według mediów miały one charakter rasistowski. Demonstranci domagają się dymisji szefa policji w tym mieście Freda Westerbeke.

 

Jak informuje NU, protest miał spokojny przebieg i nie zanotowano żadnych incydentów.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie