Von der Leyen: mamy w Europie 3. falę, ale wzrost śmiertelności jest wolniejszy od zachorowań

Świat
Von der Leyen: mamy w Europie 3. falę, ale wzrost śmiertelności jest wolniejszy od zachorowań
PAP/EPA/VIRGINIA MAYO / POOL
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Mamy do czynienia z 3. falą zachorowań na Covid-19 w Europie, ale wzrost śmiertelności jest wolniejszy niż zachorowań. To zasługa szczepień - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia wideoszczytu Rady Europejskiej.

- Jesteśmy na początku trzeciej fali (Covid-19 - red.) w Europie. W wielu krajach UE liczba zakażeń znów rośnie, głównie przez wariant B.1.1.7 (czyli tzw. brytyjski - red.), który jest w zasadzie obecny w każdym kraju członkowskim. Na szczęście śmiertelność jest niższa niż tempo rozprzestrzeniania się wirusa. Widzimy pierwsze efekty szczepień. Ale ogólna sytuacja jest bardzo niepokojąca - oświadczyła von der Leyen.

 

Ponad 4 proc. populacji UE w pełni zaszczepiona 

 

- Tydzień przed końcem pierwszego kwartału 2021 roku szczepienie wreszcie postępuje stale. Dostarczyliśmy dotychczas do państw członkowskich 88 mln dawek szczepionki. 62 mln dawek zostało zaaplikowanych. 18,2 mln osób zostało w pełni zaszczepionych. Zatem 4,1 proc. (unijnej populacji) dostało dwie dawki - poinformowała von der Leyen.

 

ZOBACZ: "UE musi wykorzystać wszelkie prawne narzędzia". Morawiecki o szczepionkach

 

- Wiemy, że moglibyśmy być szybsi, gdyby wszystkie firmy farmaceutyczne wypełniły swoje kontrakty - zastrzegła. Wyraziła jednak przekonanie, że cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej europejskiej populacji do końca lata, zostanie osiągnięt

 

 

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie