Indonezja: wybuch przed katolickim kościołem. Są ofiary i ranni

Świat
Indonezja: wybuch przed katolickim kościołem. Są ofiary i ranni
Reuters
Eksplozja uszkodziła zaparkowane w pobliżu samochody. Policja otoczyła świątynię kordonem.

Silna eksplozja wstrząsnęła w niedzielę kościołem katolickim w indonezyjskim mieście Makassar - poinformowały policja i lokalne media. Policja przekazała, że są ofiary w ludziach. Według śledczych dwóch zamachowców wysadziło się przed wejściem do katedry. Nie żyje co najmniej jeden z nich, a 14 osób jest rannych.

Wybuch nastąpił około 10:30 czasu lokalnego, gdy w świątyni w mieście Makasar na indonezyjskiej wyspie Celebes trwało nabożeństwo. W powietrze wysadziło się tam dwóch zamachowców - poinformowała lokalna policja. Rannych zostało kilka osób.

 

Na nagraniu z komórki, uzyskanym przez agencję Associated Press, widać części ciała rozrzucone obok płonącego motocykla przy bramie Katedry Najświętszego Serca Jezusa w Makasar, stolicy prowincji Celebes Południowy.

 

"Widzimy, że są ofiary, widać porozrywane zwłoki. Nie wiemy czy są to zwłoki napastnika czy ludzi, którzy znajdowali się w pobliżu" - mówił agencji Reutera rzecznik policji w prowincji Celebes Południowy E. Zulpan. 

 

Rzecznik indonezyjskiej policji Argo Yuwono, cytowany przez Reutera, powiedział, że w wyniku eksplozji 14 osób zostało rannych, w tym ochroniarze i wierni. Szef policji w prowincji Celebes Południowy precyzował, że zginął co najmniej jeden napastnik, a czterech strażników i pięcioro cywilów zostało rannych.

 

ZOBACZ: Szwecja. Zamach terrorystyczny w mieście Vetlanda. Są ranni

 

Ojciec Wilhemus Tulak powiedział indonezyjskim mediom, że głośny huk nastąpił tuż po zakończeniu nabożeństwa oraz, że zamachowiec próbował wjechać na teren kościoła na motorze, ale został zatrzymany przez strażnika. Niektórzy poszkodowani są poważnie ranni - poinformował ksiądz.

 

Do ataku doszło w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień w Kościele katolickim.

 

Policja nie podała, kto może być odpowiedzialny za ten atak ani nikt na razie nie wziął za siebie odpowiedzialności za jego przeprowadzenie.

 

Na zdjęciach przekazanych przez lokalną stację telewizyjną widać, że eksplozja uszkodziła zaparkowane w pobliżu samochody.

 

Policja otoczyła świątynię kordonem, nie podała także, kto może być odpowiedzialny za ten atak ani nikt na razie nie wziął za siebie odpowiedzialności za jego przeprowadzenie.

 

Makasar, największe miasto Celebes, odzwierciedla strukturę religijną Indonezji, największego na świecie kraju muzułmańskiego, ze znaczną mniejszością chrześcijańską i wyznawcami innych religii.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie