Szwecja. Zamach terrorystyczny w mieście Vetlanda. Są ranni

Świat
Szwecja. Zamach terrorystyczny w mieście Vetlanda. Są ranni
Wikimedia Commons/Sundsvall, Twitter/Guy Elster
Według lokalnych mediów, domniemany zamachowiec został postrzelony przez policję i trafił do szpitala

Osiem osób zostało ranionych przez nożownika w ataku terrorystycznym w Szwecji - przekazała tamtejsza policja. Niektórzy z poszkodowanych są w ciężkim stanie. Do zdarzenia doszło w środę w mieście Vetlanda. Mie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Podejrzany o dokonanie zamachu został schwytany; ma 20 lat.

Szwedzka policja, cytowana przez agencję Reutera, informuje, że "sytuacja jest pod kontrolą".

 

 

Napastnik atakował przypadkowych ludzi nożem w pobliżu dworca kolejowego. Ruch pociągów został wstrzymany, a okoliczny obszar zamknięto.

 

Początkowo policja prowadziła śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa kilku osób, następnie podwyższyła rangę sprawy. Obecnie bada to zdarzenie pod kątem ataku terrorystycznego. - Tak uznał prowadzący dochodzenie - oświadczył rzecznik szwedzkiej policji Thomas Agnevik.

 

Policja postrzeliła nożownika

 

Według gazety "Expressen", 20-latek podejrzany o dokonanie zamachu przebywa obecnie w szpitalu po tym, jak postrzelili go interweniujący mundurowi. Jest lekko ranny, ale nie został jeszcze przesłuchany. Wcześniej był znany policji.

 

ZOBACZ: Napad nożownika w Indiach. Nie żyje kobieta, która niosła na ręku 2-letnie dziecko

 

Początkowo szwedzka prasa podawała, że zamachowców mogło być kilku. Policja zaprzeczyła. - Nic nie wskazuje na (obecność) kolejnych napastników - przyznał Thomas Agnevik.

 

Szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg oświadczył, że "są to przerażające wydarzenia".

 

- Myślami jestem z ofiarami i ich bliskimi. W tej chwili nie jest jasne, co się stało i jaki był powód - powiedział Damberg.

 

Z kolei szwedzki premier Stefan Loefven napisał, że "potępia tę straszną przemoc". "Na te haniebne akty odpowiemy zbiorową siłą społeczeństwa" - oznajmił szef rządu.

 

 

 

Obowiązuje podwyższone zagrożenie atakami w Szwecji

 

Obecnie w Szwecji obowiązuje trzecie, "podwyższone zagrożenie" atakami terrorystycznymi w pięciostopniowej skali. Z tego powodu policjanci instruują obywateli w mediach, jak powinni zachowywać się w przypadku zamachu. Podali schemat działania: "Uciekaj, znajdź schronienie, zadzwoń po pomoc".

 

WIDEO: Instrukcja szwedzkiej policji o zachowaniu się podczas zamachu (wideo z napisami w języku angielskim)

 

 

"Prawdopodobieństwo, że osoba taka jak ty będzie ofiarą ataku terrorystycznego jest bardzo niskie, ale konsekwencje takiego zdarzenia mogą być bardzo poważne" - przestrzegają funkcjonariusze.

wka/ polsatnews.pl, AFP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie