Planował zamach. Norweskie służby zatrzymały 16-letniego Syryjczyka

Świat
Planował zamach. Norweskie służby zatrzymały 16-letniego Syryjczyka
Zdjęcie ilustracyjne/ commons.wikimedia.org/Wolfmann/ CC-BY-SA-4.0
Norwegia: zatrzymano 16-letniego Syryjczyka, który planował "poważny" zamach

Norweskie służby bezpieczeństwa przekazały w piątek, że zatrzymano 16-letniego syryjskiego nastolatka, który planował "poważny" zamach na bliżej nieokreślony cel. Chłopak miał być w posiadaniu "niebezpiecznych materiałów".

Nastolatek, jak podaje AFP jest od wielu lat mieszkańcem Oslo. "Podejrzewa się, że przygotowywał atak. To jest poważniejsza sprawa niż typowe udaremniane przypadki dotyczące bycia członkiem lub usiłowania bycia członkiem organizacji terrorystycznej" - powiedział rzecznik prasowy norweskiej policji Trond Hagubakken.

 

ZOBACZ: Atak terrorystyczny w Londynie. Godzinę później nożownik zaatakował w Belgii

 

Na mocy nakazu sądu w Oslo, od piątku chłopak przebywa w areszcie. Ma w nim pozostać przez najbliższe dwa tygodnie. Z orzeczenia sądu wynika, że nastolatek był w posiadaniu "niebezpiecznych materiałów", zaś w historii jego rozmów w mediach społecznościowych odnaleziono informacje potwierdzające podejrzenia o planowanym ataku. "Uważamy, że zarzuty postawione zatrzymanemu w akcie oskarżenia są słuszne" - przekazał sędzia.

"Ten trend jest bardzo niepokojący"

Szczegóły dotyczące celu ewentualnego zamachu nie zostały podane, jednak z informacji zebranych przez AFP wynika, że znajduje się on na terytorium Norwegii. Nastolatek nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. "Twierdzi, że jest niewinny i prosi o uwolnienie. Jest niepełnoletni, więc nie może być dłużej przetrzymywany" - powiedział agencji Andreas Berg Fevang, prawnik podejrzanego.

 

ZOBACZ: Czeski emeryt pozorował ataki islamistów, grozi mu 15 lat więzienia za atak terrorystyczny

 

Według norweskiej gazety Verdens Gang, zatrzymany 16-latek jest sympatykiem Państwa Islamskiego. "W ostatnich latach obserwujemy, jak młodzi ludzie, w tym dzieci w wieku 13 lub 14 lat, ulegają radykalizacji zarówno w skrajnie prawicowych, jak i radykalnie islamistycznych kręgach. Ten trend jest bardzo niepokojący" - powiedział rzecznik norweskiej policji.

 

Służby norweskie nie wykluczają dalszych aresztowań w związku ze sprawą.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie