Ocenili, jak państwa radzą sobie z pandemią. Bardzo niskie miejsce Polski

Świat
Ocenili, jak państwa radzą sobie z pandemią. Bardzo niskie miejsce Polski
PAP/Andrzej Grygiel
Według analityków Bloomberg Polska nie radzi sobie z pandemią koronawirusa

Nowa Zelandia, Singapur i Australia to kraje które najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa - wynika z marcowej edycji prowadzonego przez Bloomberga rankingu. W najnowszym zestawieniu awansowały kraje które szybko szczepią swoich mieszkańców przeciwko Covid-19, np. Izrael i ZEA. Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa, gorzej od nas radzą sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

Prowadzony od listopada aktualizowany co miesiąc ranking ma pokazywać odporność największych światowych gospodarek na pandemię i jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Minister poinformował, kiedy szczyt III fali

 

Bierze pod uwagę dziesięć wskaźników, oprócz podawanej proporcjonalnie do populacji liczby nowych infekcji i zgonów na Covid-19 jest to m.in. dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy czy stopień dostępności opieki zdrowotnej. Do ogólnej oceny wlicza się też procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19.

 

Dominują kraje z Azji

 

Pierwsza dziesiątka rankingu jest zdominowana przez kraje Azji i Australii, które szybko opanowały pandemię na swoim terenie. Oprócz znajdujących się na szycie zestawienia Nowej Zelandii, Singapuru i Australii jest tam również Tajwan, Korea Płd., Chiny, Japonia i Tajlandia.

 

ZOBACZ: 5 mln dawek dziennie. Chiny zwiększyły produkcję szczepionki na COVID-19

 

Bloomberg zwraca uwagę na duży awans Izraela, który w ogłoszonej w czwartek marcowej edycji rankingu znalazł się na piątym miejscu, w lutym był na czternastym. Tak duża zmiana była możliwa dzięki prowadzonej w Izraelu najszybciej na świecie kampanii szczepień przeciwko Covid-19. Dwie dawki preparatu przyjęła tam już ponad połowa mieszkańców.

 

W zestawieniu awansowały, chociaż już nie tak spektakularnie, również inne kraje które szybko szczepią swoich mieszkańców. Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na 11. pozycji i od lutego przesunęły się o cztery miejsca w górę, USA z 27. miejsca przeszły na 21. pozycję w rankingu, Wielka Brytania awansowała z 30. na 25. miejsce. Agencja podkreśla, że szybka akcja szczepień przekłada się na poprawę innych wskaźników epidemicznych, a także pozwala na rozluźnienie restrykcji, przez co szybko szczepiące kraje awansują w zestawieniu.

 

Niskie miejsce Polski

 

Jak zauważa Bloomberg spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc, na 40. pozycję, Rumunia o 15, na 46. miejsce, Włochy i Polska o 10, a Finlandia o 9.

 

ZOBACZ: Niechlubny rekord w Brazylii. Ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby

 

Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa. Gwałtowny spadek w porównaniu z poprzednią edycją tłumaczony jest wzrostem liczy zakażeń i wprowadzeniem nowych obostrzeń.

 

Według Bloomberga gorzej niż Polska z pandemią radzi sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie