Zakaz udziału w zgromadzeniach. Nowe obostrzenia na święta

Polska
Zakaz udziału w zgromadzeniach. Nowe obostrzenia na święta
PAP/Piotr Nowak
O nowym obostrzeniu nie poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej rządu

Od soboty, oprócz zakazu prowadzenia usług fryzjerskich i kosmetycznych, czy nowych limitów klientów w sklepach, pojawi się również zakaz udziału w zgromadzeniach - wynika z opublikowanego przez rząd rozporządzenia dot. nowych obostrzeń. Restrykcje mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadziła zmianę, zgodnie z którą od soboty zakazane będzie nie tylko organizowanie zgromadzeń, ale też udział w nich. O nowym obostrzeniu nie poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Jak napisano w cytowanym przez Interię uzasadnieniu rozporządzenia, doprecyzowanie przepisów dotyczących ograniczenia możliwości organizowania zgromadzeń w rozumieniu ustawy Prawo o zgromadzeniach ma na celu "skuteczniejsze realizowanie ratio w postaci ograniczenia gromadzenia się osób, z którym skorelowane jest zwiększone ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2".

 

Interia: zakaz udziału w zgromadzeniach wśród nowych obostrzeń

 

Autorzy rozporządzenia wskazują, że "uczestnicy zgromadzeń, poza obowiązkami dotyczącymi zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, nie są odpowiedzialni za spowodowanie ww. zagrożenia - odpowiedzialność zgodnie z aktualnymi przepisami spoczywa na organizatorze. Jednocześnie, egzekwowanie przepisów w obecnym brzmieniu, wymaga określenia organizatora zgromadzenia, co nie zawsze jest możliwe, w przypadku np. zgromadzeń spontanicznych lub innych, jeśli nie dopełniono obowiązku jego zgłoszenia". 

zdr/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie