Niemcy. Merkel za produkcją szczepionek "na europejskiej ziemi"

Świat
Niemcy. Merkel za produkcją szczepionek "na europejskiej ziemi"
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Merkel wezwała również do zapewnienia niezbędnych globalnych dostaw szczepionek

Kanclerz Angela Merkel w swoim oświadczeniu rządowym w czwartek w Bundestagu podkreśliła konieczność niezależnej produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi w Europie. Wyjaśniła, że chodzi o zapewnienie produkcji na europejskiej ziemi.

- Problem z podażą szczepionek w tej chwili nie jest spowodowany tym, ile zamówiono, ale raczej tym, ile można wyprodukować na europejskiej ziemi - powiedziała.

 

- Ponieważ możemy wyraźnie zobaczyć: brytyjskie zakłady produkcyjne produkują dla Wielkiej Brytanii, Stany Zjednoczone niczego nie eksportują, dlatego polegamy na tym, co można wyprodukować w Europie - mówiła kanclerz.

 

Merkel wezwała również do zapewnienia niezbędnych globalnych dostaw szczepionek. Jeśli to się nie uda, zawsze będziemy mieli do czynienia z nowymi mutacjami wirusa - informuje telewizja ARD.

 

ZOBACZ: Niemcy: pracodawca męża ministra zdrowia sprzedał resortowi maseczki. Lewica żąda dymisji

 

- Żyjemy w nowej pandemii - powiedziała Merkel, odnosząc się do obecnej sytuacji i wzrostu zakażeń w Europie na skutek trzeciej fali.

 

Komisarz niemieckiego rządu ds. szczepień, Christoph Krupp oświadczył w czwartek, że zgodnie z oczekiwaniami druga niemiecka szczepionka przeciwko koronawirusowi, firmy CureVac powinna być stosowana od trzeciego kwartału tego roku. "Rząd pokłada duże nadzieje w produkcji szczepionek przez CureVac", powiedział Krupp.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie