Niemcy uznały Polskę za kraj "wysokiego ryzyka"

Świat Tomasz Lejman/zdr/ Polsat News
Niemcy uznały Polskę za kraj "wysokiego ryzyka"
Polsat News
Polska została uznana za kraj z "grupy wysokiego ryzyka"

Niemieckie służby sanitarne zaklasyfikowały w piątek Polskę jako kraj wysokiego ryzyka pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował berliński Instytut Ochrony Zdrowia im. Roberta Kocha (RKI). Oznacza to, że Polacy do Niemiec będą wjeżdżać na innych zasadach. Konieczny ma być m.in. negatywny wynik testu na koronawirusa sprzed co najwyżej 48 godzin.

Według RKI od niedzieli zacznie obowiązywać rozporządzenie, zgodnie z którym Niemcy ograniczą przekraczanie granicy. Będzie to oznaczać, że osoby wjeżdżające na terytorium Niemiec z Polski będą musiały przedstawić negatywny test PCR lub antygenowy.

 

O realnej groźbie zakwalifikowania Polski do grupy wysokiego ryzyka pisaliśmy we wtorek, a o realizacji i szczegółach prawdopodobnego scenariusza - w środę. Od 5 marca tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. przekraczała w naszym kraju 200 przypadków. Dziś współczynnik zapadalności dot. ostatnich 14 dni to 356.

 

Graniczące z Polską kraje związkowe od kilkunastu dni szykują się na ewentualne zmiany dotyczące wschodniego sąsiada.

 

Meklemburgia

Meklemburgia-Pomorze Przednie nałoży na osoby z kraju "wysokiego ryzyka", które regularnie przekraczają granicę, obowiązek testowania się pod kątem SARS-CoV-2 co 48 godzin. Osoby sporadycznie lub jednorazowo wjeżdżające do tego landu, negatywny test muszą mieć przy sobie; obowiązuje ich również 10-dniowa kwarantanna.

 

ZOBACZ: Niemcy. Deputowany CDU zarabiał na handlu maseczkami

 

Ponadto testu nie będzie można już wykonać dwa dni po przyjeździe. Na dwóch przejściach granicznych (Lubieszyn oraz Świnoujście) uruchomiono centra testów.

 

Pracownicy transgraniczni z Meklemburgii mogą wykonać tam testy, których koszty częściowo zrefundują władze regionalne. Za sprawdzenie, czy jest się zakażonym, zapłacą 10 euro; wszyscy inni dwa razy więcej. Dodatkowo mieszkający po niemieckiej stronie mogą skorzystać z jednego darmowego testu w tygodniu. 

Brandenburgia

Podobne rozporządzenie, po tym, jak Polska zostanie zakwalifikowana jako kraj "wysokiego ryzyka", wprowadziła Brandenburgia. Każdy wjeżdżający z Polski będzie musiał posiadać test wykonany w ciągu 48 godzin. Z obowiązku testowania zwolnieni będą przejeżdżający tranzytem. Jak poinformował Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia w Poczdamie, trwają intensywne prace nad zwolnieniami z testów i kwarantanny dla osób regularnie przekraczających granicę (dwa testy w tygodniu).

 

ZOBACZ: Niemcy wznawiają szczepienia preparatem AstraZeneca

 

Jak dowiedział się Polsat News, w poniedziałek na 3 przejściach granicznych z Polską uruchomione zostaną centra testów dla pracowników transgranicznych. Takie punkty staną w Słubicach, Świecku i Gubinie.

 

Brandenburgia zdefiniowała również zasady dla pracowników sezonowych, przyjeżdżających do pracy na minimum 3 tygodnie. Nie będą oni musieli iść na kwarantannę, ale konieczny będzie negatywny wynik testu na koronawirusa. 

 

Z kolei w piątek wewnętrzne zarządzenie opublikował Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą.

 

📢 NOWE INFO 📢 Zarządzenie Nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą z 19.3.2021...

Opublikowany przez Kooperationszentrum / Centrum Kooperacji / Frankfurt an der Oder Słubice Piątek, 19 marca 2021

 

Saksonia 

 

Jak poinformował Polsat News rzecznik ministerstwa spraw socjalnych w Saksonii, pracownicy transgraniczni po zakwalifikowaniu Polski do grupy "wysokiego ryzyka" będą musieli wykonywać testy 2 razy w tygodniu. Wcześniej takie zasady wprowadzono dla pracowników z Czech.

 

Również w innych landach będzie konieczność wykonywania testów. Każdy region opracował własną listę zwolnień z kwarantanny dla podróżujących z państw "wysokiego ryzyka".

Ogólne zasady

Niemiecki rząd w przepisach federalnych wyszczególnił cztery kategorie regionów w związku zagrożeniem występowania koronawirusa:

 

- regiony, które nie są terenem ryzyka. To obszary, w których tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 50. To m.in. Japonia, Australia i Chiny;

 

- regiony ryzyka. To obszary, na których tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys mieszkańców przekracza 50, ale jest mniejsza niż 200;

 

- regiony wysokiego ryzyka. To obszary, na których tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 200;

 

- obszary mutacji koronawirusa. To obszary, na których występuje dużo przypadków nowych wariantów wirusa. To m.in. Czechy, Słowacja, Wielka Brytania, austriacki Tyrol.

 

Władze federalne w Niemczech ustaliły ramowe zasady możliwości wjazdu do ich kraju z w/w regionów, zasady kwarantanny oraz wykonywania testów. Przepisy są jednak odpowiednio modyfikowane i doprecyzowane przez poszczególne kraje związkowe.

 

Za kontrole przy wjeździe do Niemiec odpowiedzialna jest policja federalna oraz policja lokalna. W przypadku złamania przepisów, sprawa kierowana jest do urzędu ds. zdrowia, który nakłada kary finansowe.

 

Na przykład w Berlinie za złamanie zasad kwarantanny grzywna wynosi do 5 tys. euro, a za posiadanie fałszywego poświadczenia o zatrudnieniu, które zwalnia z kwarantanny - od 2 do 10 tys. euro.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie