Niemcy pracują nad kolejną szczepionką. Poinformowali, kiedy może być dostępna

Świat
Niemcy pracują nad kolejną szczepionką. Poinformowali, kiedy może być dostępna
PAP/EPA/Leszek Szymanski
Szczepionka CureVac będzie oparta na technologii mRNA, podobnie jak produkty BioNTech-Pfizer i Moderny.

W lutym firma CureVac przedłożyła Europejskiej Agencji Leków (EMA) wstępne dane do procesu zatwierdzenia swojej szczepionki. Komisarz niemieckiego rządu ds. szczepień, Christoph Krupp, oczekuje, że druga niemiecka szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie stosowana od trzeciego kwartału tego roku.

- Rząd pokłada duże nadzieje w produkcji szczepionek przez CureVac - powiedział w czwartek Christoph Krupp portalowi Funke Mediengruppe. Przekazał, że jeśli zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków (EMA) przebiegnie zgodnie z planem firmy, "będziemy mogli stosować szczepionkę CureVac od drugiej połowy roku".

 

ZOBACZ: Doustna szczepionka przeciw Covid-19? Wkrótce ruszą badania

 

Szczepionka "made in Germany" powinna wnieść istotny wkład w podaż Niemiec, Europy i świata, stwierdził Krupp.

 

W czwartek podczas wystąpienia w Bundestagu kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że w przypadku produkcji szczepionek celem jest zmniejszenie zależności od dostaw z innych krajów i zapewnienie produkcji na terytorium Europy, tak aby uzyskać wystarczającą ilość szczepionek w UE.

 

Umowa na 225 mln dawek

 

Firma CureVac, w którą 300 milionów euro zainwestował rząd federalny, spodziewa się akceptacji przez Europejską Agencję Leków do końca czerwca i już podpisała umowy z producentami m.in. niemiecką firmą Bayer, szwajcarską firmę farmaceutyczną Novartis i brytyjskim koncernem GSK (GlaxoSmithKline).

 

ZOBACZ: Szczepionka AstraZeneca mniej skuteczna niż deklarowano. Wyniki nowych badań

 

EMA rozpoczęła przyśpieszoną ocenę CureVac w połowie lutego. Przedsiębiorstwo biotechnologiczne z Tybingi odpowiedzialne za opracowanie formuły szczepionki spodziewa się jednak, że proces nie zostanie ukończony przed końcem drugiego kwartału (koniec czerwca). Ocenę komplikuje pojawianie się nowych wariantów wirusa.

 

Umowa zawarta przez Komisję Europejską z CureVac w listopadzie 2020 r. opiewa na 225 mln dawek, z opcją dodatkowych 180 mln. Preparat ten jest oparty na technologii mRNA, podobnie jak produkty BioNTech-Pfizer i Moderny.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie