Olsztyn. Zniszczone nagrobki, poprzewracane krzyże. Zdewastowano dziecięce groby

Polska
Olsztyn. Zniszczone nagrobki, poprzewracane krzyże. Zdewastowano dziecięce groby
Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie
Według Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie zniszczone zostały nagrobki w dwóch kwaterach dziecięcych.

Nieznani sprawcy zniszczyli około 50 nagrobków na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Z wielu pomników zostały zerwane płyty nagrobne, krzyże zostały połamane lub rozbite. Zaalarmowana we wtorek rano policja prowadzi czynności na terenie nekropolii. Do wandalizmu doszło w kwaterze dziecięcej - powiedział polsatnews.pl Zbigniew Kot z Zakładu Cmentarzy Komunalnych.

Olsztyńska policja poszukuje sprawców dewastacji kilkudziesięciu nagrobków na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. Wandale połamali i porozbijali tablice i krzyże na kilkudziesięciu grobach dziecięcych.

 

Dewastację zgłosił pracownik cmentarza

 

- We wtorek rano oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał od zarządcy cmentarza informację o uszkodzeniu kilkudziesięciu nagrobków na nekropolii przy ulicy Poprzecznej - powiedział polsatnews.pl st. sierż. Andrzej Jurkun, oficer prasowy olsztyńskiej komendy. Dodał, że zgłoszenie około godziny 7:30 przekazał policji pracownik cmentarza.

 

- Mam nadzieję, że policja utworzy specjalną grupę do szybkiego wyjaśnienia tej sprawy - powiedział polsatnews.pl Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

 

ZOBACZ: Zniszczyli kilkanaście nagrobków. Trzech nastolatków stanie przed sądem

 

- Na miejsce skierowana została grupa dochodzeniowo-śledcza z technikiem kryminalistyki. Policjanci wykonują czynności zabezpieczające ślady, zabezpieczają obraz z monitoringu. Funkcjonariusze prowadzą czynności mające na celu ustalenie sprawców - powiedział st. sierż. Jurkun.

 

Jak podało Radio Olsztyn, wandale połamali i powyrywali krzyże, odsunęli płyty nagrobne, porozbijali tablice na nagrobkach.

 

"Jakby przez cmentarz przeszło tornado"

 

Dyrektor Zbigniew Kot powiedział polsatnews.pl, że zniszczenia powstały na dużej kwaterze nr 20. Znajdują się w niej groby dziecięce. Sprawcy, bądź sprawca, uszkodzili około 50 grobów.

 

- O godzinie 7:00 otwieramy bramy. Kierownik cmentarza odkryła dewastację kilka minut po godzinie 7:00 podczas codziennego obchodu - powiedział dyrektor Kot. 

 

- Kilkadziesiąt grobów zostało uszkodzonych w różnym stopniu, są poprzewracane stele, połamane krzyże. Na szczęście nie było ingerencji w groby. Wygląda to jakby tornado przeszło. Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało. Tym bardziej jest to bulwersujące, że chodzi o kwaterę grobów dzieci - poinformował dyrektor.

 

ZOBACZ: Z nagrobka dziecka ginęły zabawki. Ojciec przygotował "pułapkę", w którą wpadła złodziejka [WIDEO]

 

Według dyrektora uszkodzenia na cmentarzu robią wrażenie, jakby ktoś kopał nagrobki. Elementy rozbite mogły ulec pęknięciu, gdy się przewracały. Według dyrektora nie ma śladów używania narzędzi.

 

Zarząd cmentarzy poinformował, że bramy i furtki cmentarza komunalnego przy ulicy Poprzecznej są zamykane na noc. Najprawdopodobniej sprawcy przeskoczyli przez ogrodzenie. Najprawdopodobniej odpowiedzialni za dewastację zostali zarejestrowani przez cmentarny system monitoringu. Zbigniew Kot nie chciał jednak potwierdzić polsatnews.pl, czy kamery nagrały przestępstwo, "ze względu na dobro śledztwa".

 

Część nagrobków naprawią kamieniarze

 

- Nie jestem w stanie podać wysokości strat - powiedział polsatnews.pl dyrektor Kot.

 

Wszystkie zniszczone mogiły to groby rodzinne. To rodziny będą musiały ocenić wysokość strat. Według Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie być może część z nich uda się łatwo naprawić.

 

- Gdy tylko policjanci opuszczą teren kwatery będziemy starali się maksymalnie pomóc rodzinom - powiedział dyrektor Kot, który dodał, ze co najmniej w kilku przypadkach naprawa będzie wymagała pomocy kamieniarzy.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie