Ścisły lockdown w Niemczech podczas Wielkanocy. "Przyniesie pozytywne efekty"

Świat
Ścisły lockdown w Niemczech podczas Wielkanocy. "Przyniesie pozytywne efekty"
PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS
W Niemczech zostanie wprowadzony ścisły lockdown w okresie świąt Wielkanocnych.

Ścisły lockdown w Niemczech w okresie Wielkanocy przyniesie bardzo pozytywne efekty - powiedział we wtorek epidemiolog berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Dirk Brockmann. Decyzją rządu federalnego RFN i władz landów od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego w kraju będzie obowiązywał ścisły lockdown.

Aby zwalczyć trzecią falę pandemii koronawirusa, życie publiczne, gospodarcze i prywatne w Niemczech ma zostać zamknięte w okresie świąt wielkanocnych. Jedynie w Wielką Sobotę otwarty będzie handel detaliczny.

 

"Liczba zakażeń się podwaja"

 

W miarę możliwości nie należy także odprawiać nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernych, a spotkania religijne powinny odbywać się jedynie wirtualnie. Rządy federalne i krajów związkowych chcą zwrócić się do wspólnot religijnych z odpowiednim wnioskiem.

 

ZOBACZ: Lockdown w Niemczech przedłużony. Dodatkowe restrykcje na święta wielkanocne

 

- Na pewno środki bezpieczeństwa wprowadzone na Wielkanoc będą miały pozytywny efekt, ale jak silny - bardzo trudno oszacować - powiedział Brockmann. Zauważył, że w Niemczech obserwowany jest obecnie "wykładniczy wzrost liczby zakażeń koronawirusem". - Co dwa tygodnie, może nawet nieco szybciej, liczba zakażeń się podwaja - powiedział.

 

- Wszystko, co redukuje kontakt społeczny, przynosi jakieś efekty. Istotne jest, aby w firmach wdrażano systematycznie skuteczne strategie testowania na obecność koronawirusa - dodał epidemiolog.

 

Sytuacja w Niemczech

 

Według danych RKI, we wtorek w Niemczech odnotowano 7485 nowych zakażeń koronawirusem, czyli o 2 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

 

ZOBACZ: Niemcy chwalą: Polska szczepi szybciej. "Die Welt" o "ogromnej" liczbie punktów szczepień

 

W ciągu ostatniej doby zmarło 250 osób z Covid-19. Zapadalność wynosi obecnie 108 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

 

Lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia. Na lekkie poluzowanie ograniczeń zdecydowano się na początku marca, od tego czasu jednak liczba zakażeń zaczęła ponownie rosnąć, dlatego w poniedziałek władze kraju oraz landów zdecydowały w poniedziałek o przedłużeniu go do 18 kwietnia.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie