Lockdown w Niemczech przedłużony. Dodatkowe restrykcje na święta wielkanocne

Świat
Lockdown w Niemczech przedłużony. Dodatkowe restrykcje na święta wielkanocne
PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Konferencja kanclerz Angeli Merkel z premierami landów w sprawie przedłużenia lockdownu w Niemczech trwała kilkanaście godzin i skończyła się we wtorek nad ranem. Uzgodniono, że lockdown potrwa do 18 kwietnia, a w święta wielkanocne będą obowiązywać szczególne restrykcje.

Aby zwalczyć trzecia falę pandemii koronawirusa, życie publiczne, gospodarcze i prywatne w Niemczech ma zostać zamknięte w okresie świąt wielkanocnych, jak nigdy dotąd od początku kryzysu. Oprócz świąt wielkanocnych Wielki Czwartek i Wielka Sobota mają być zdefiniowane jako "dni odpoczynku" z "zakazem gromadzenia się". Dlatego, jeśli to możliwe, nie należy odprawiać nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernych, a spotkania religijne powinny odbywać się jedynie wirtualnie. Rządy federalne i stanowe chcą zwrócić się do wspólnot religijnych z odpowiednim wnioskiem.

 

Jak stwierdziła kanclerz podczas konferencji prasowej po szczycie, dni wielkanocne powinny przekształcić się w "fazę spoczynku" w obliczu rosnącej liczby infekcji.

 

- Jesteśmy krótko przed świętami wielkanocnymi i oczywiście zastanawiamy się jak ten czas wykorzystać jako okres wyciszenia. Bardzo długo dyskutowaliśmy jak możemy, chociaż częściowo zminimalizować trzecią fale koronawirusa, w której się znajdziemy, a nie przed która stoimy. Dlatego wielki czwartek jak i wielka sobota będą jednorazowo dniami wolnymi z licznymi ograniczeniami w kontaktach i demonstracjach - mówiła w czasie konferencji kanclerz. 

 

Nowe zasady

 

W przypadku wczasowiczów przebywających za granicą, ma zostać wprowadzony powszechny obowiązek poddania się badaniom na obecność koronawirusa przed lotem powrotnym. Ma to być warunkiem wjazdu do Niemiec.

 

WIDEO: Lockdown w Niemczech przedłużony

  

 

W regionach o 7-dniowej częstości występowania zakażeń powyżej 100 w ciągu siedmiu dni, należy ponownie zaostrzyć obowiązujące ograniczenia. Mogą one obejmować godziny policyjne, zaostrzenie ograniczeń dotyczących kontaktów oraz wymóg noszenia przez pasażerów masek medycznych, nawet w prywatnych samochodach.

 

ZOBACZ: AFP: Merkel chce przedłużyć lockdown w Niemczech

 

Rząd planuje również dodatkową pomoc "dla tych firm, które są szczególnie dotknięte zamknięciami w kontekście pandemii koronawirusa. Rząd federalny opracuje dla nich dodatkowy instrument pomocy "w ramach europejskich wymogów prawnych".

 

Rząd federalny i stanowe chcą rozszerzyć testowanie na koronawirusa dla uczniów, nauczycieli i opiekunów i dążą do "jak najszybszego przeprowadzania dwóch testów tygodniowo".

 

Niemcy w "bardzo, bardzo poważnej sytuacji"

 

Niemcy znajdują się w "bardzo, bardzo poważnej sytuacji" w związku z rozprzestrzenianiem się wariantów koronawirusa i rosnącą liczbą infekcji - stwierdziła kanclerz. Merkel podkreśliła, że ważne są "ostrożność i elastyczność". - Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa, on nie odpuszcza - powiedziała.

 

Lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia. Na lekkie poluzowani ograniczeń zdecydowano się na początku marca, od tego czasu jednak liczba zakażeń zaczęła ponownie rosnąć.

 

Obostrzenia potrwają do 18 kwietnia. Na 12 kwietnia jednak zaplanowano kolejne spotkanie Angeli Merkel z premierami landów. Najpewniej restrykcje będę utrzymane na następne tygodnie kwietnia. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie