Czy Putin to "zabójca"? Stoltenberg: prezydent odpowiada za działania państwa

Świat
Czy Putin to "zabójca"? Stoltenberg: prezydent odpowiada za działania państwa
PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL
Na zdjęciu Jens Stoltenberg

Prezydent Rosji Władimir Putin jest ostatecznie odpowiedzialny za wszystkie działania podejmowane przez państwo rosyjskie - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odpowiadając na pytanie, czy uważa rosyjskiego przywódcę za "zabójcę".

- Prezydent Putin jest oczywiście ostatecznie odpowiedzialny za wszystkie działania podejmowane przez państwo rosyjskie. Widzieliśmy próby mordowania oponentów. Jesteśmy też bardzo zaniepokojeni informacjami, że Rosja wyznaczyła nagrody za "głowy" natowskich żołnierzy w Afganistanie - powiedział Stoltenberg w Brukseli.

 

ZOBACZ: Putin odpowiedział Bidenowi. "Kto się przezywa, sam się tak nazywa"

 

- To wszystko jest nie do zaakceptowania - dodał.

 

Przypomniał, że relacje między Rosja i NATO są "skomplikowane" już od jakiegoś czasu.

 

"Skutek zachowania Rosji"

 

- Jest to skutek zachowania Rosji, która łamie prawo międzynarodowe, używa siły militarnej przeciwko sąsiadom - Gruzji i Ukrainie, ale także jest odpowiedzialna za agresywne działania wobec państw NATO. Są to działania cybernetyczne, które mają wpływać na wewnętrzne procesy polityczne (tych państw). Widzimy pewien wzorzec: agresywne działania na zewnątrz i uciskanie pokojowych dysydentów wewnątrz - podsumował sekretarz generalny Sojuszu.

 

ZOBACZ: Stoltenberg: rosnąca siła Chin kluczowym wyzwaniem dla NATO

 

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla ABC News odpowiedział twierdząco na pytanie, czy uważa, iż prezydent Rosji jest "zabójcą".

 

Zapewnił też, że Putin zapłaci za ingerencję w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych i próbę przechylenia ich wyniku na korzyść ubiegającego się wówczas o reelekcję Donalda Trumpa.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie