USA. Grupa 40 senatorów domaga się od prezydenta sankcji na Nord Stream 2

Świat
USA. Grupa 40 senatorów domaga się od prezydenta sankcji na Nord Stream 2
PAP/EPA/Greg Nash / POOL
Pod listem podpisał się m.in. senator Ted Cruz, który w 2016 roku walczył o nominację na prezydenta.

Grupa 40 senatorów z Partii Republikańskiej wezwała administrację prezydenta Joe Bidena do "skorygowania błędnych działań" i nałożenia sankcji na gazociąg Nord Stream 2.

W swoim liście senatorowie na czele z Johnem Barrasso z Wyoming podkreślają, że Kongres przyjął kilka ponadpartyjnych aktów prawnych, nakładających sankcje na projekt Nord Stream 2.

 

ZOBACZ: Amerykańscy senatorowie apelują o sankcje. Chcą zablokowania Nord Stream 2

 

Domagają się, by administracja Bidena wykorzystała wszystkie dostępne jej narzędzia w celu natychmiastowego wprowadzenia w życie dodatkowych restrykcji.

 

"Czas na działanie"

 

"Piszemy, aby wyrazić głębokie zaniepokojenie odmową przez administrację nałożenia sankcji na podmioty zaangażowane w gazociąg Nord Stream 2. Niepowodzenie administracji w zidentyfikowaniu i nałożeniu nowych sankcji sygnalizuje chęć umożliwienia prezydentowi (Rosji Władimirowi) Putinowi zdobycia pozycji w dostawach gazu do Europy i zwiększenia ich geopolitycznej dźwigni. Wzywamy administrację do skorygowania błędnych działań poprzez szybkie i pełne wdrożenie sankcji przewidzianych przez prawo Stanów Zjednoczonych" - oznajmili senatorowie.

 

ZOBACZ: Firmy wycofują się z budowy Nord Stream 2. Boją się sankcji USA

 

Jak podkreślili, "nadszedł czas na działanie". Parlamentarzyści tłumaczą, że ukończony rurociąg "uczyniłby sojuszników i partnerów amerykańskich w Europie bardziej podatnymi na presję Moskwy i jej szkodliwe wpływy".

 

Pod listem podpisali się m.in. Susan Collins, Ted Cruz, Lindsay Graham, Ron Johnson, Mitt Romney i Marco Rubio. Dokumentu nie podpisał żaden z senatorów reprezentujących Partię Demokratyczną.

 

Nie chcą konfliktu z Berlinem?

 

Departament Stanu USA w lutym nie zdecydował się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2. Na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus.

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy: Nord Stream 2 to pułapka dla Europy

 

Według Bloomberga Departament Stanu nie zdecydował się na sankcje przeciwko jakimkolwiek firmom niemieckim lub europejskim, zaangażowanym w rosyjski projekt gazociągu, by nie skonfliktować się z Berlinem.

 

Prezydent Joe Biden określa rosyjsko-niemiecki projekt jako niekorzystny dla Europy i jej bezpieczeństwa energetycznego.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie